Լաչինի միջանցքի ադրբեջանական ապօրինի անցակետի հարցով ՀՀ-ն 2-րդ անգամ է դիմել Հաագայի դատարան 05/22/2023 10:49 | Քաղաքական
Հայաստան-Արցախ ճանապարհին անցակետ տեղադրելուց հետո, Հայաստանն արդեն երկրորդ անգամ է դիմում ՄԱԿ արդարադատության միջազգային դատարան: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկանում է միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչությունից։
Երևանն ակնկալում է Հաագայից, մինչև մեր հայցով վերջնական վճիռը, միջանկյալ միջոց կիրառել Բաքվի նկատմամբ՝ պահանջելով անխափան տեղաշարժի ապահովում Լաչինի միջանցքով:
Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցչի գրասենյակն Ադրբեջանի անպատասխանատվության հարցը բարձրացրել է նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում:
Բաքուն ոչ միայն չի կատարում ՄԱԿ դատարանի միջանկյալ որոշումները, այլև անտեսում է ՄԻԵԴ վճիռները:
Այդ փաստը հայկական կողմը ներկայացրել է վճիռների կատարումը վերահսկող մարմին՝ Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտե։

Армения во второй раз обратилась в Гаагский суд с требованием применить новую меру в отношении Баку 05/22/2023   11:07  |  Политика
После незаконной установки  Азербайджаном контрольно-пропускного пункта в Бердзорском(Лачинском) коридоре, единственной дороге, соединяющей Армению с Арцахом, Ереван уже во второй обращается в Международный суд ООН. Об этом "ФактИнфо" стало известно из сообщения представительства  РА по международным правовым вопросам.
Ереван ожидает от Гаагского суда до вынесения окончательного вердикта по иску Армении применить промежуточную меру к Баку, потребовав обеспечения беспрепятственного передвижения по Лачинскому коридору
Офис представителя Армении по международным правовым вопросам поднял вопрос о безответственности Азербайджана и в Европейском суде по правам человека.
Баку не только не исполняет промежуточные решения Международного суда ОН, но игнорирует постановления ЕСПЧ. Этот факт армянская сторона представила осуществляющему контроль за исполнением решений органу, Комитету министров Совета Европы.