9 մլն. եվրոյի կոկաինով ճամպրուկն ինքնաթիռից ընկել է իտալացու տան կտուրին 05/19/2023   12:13  |  Հետաքրքիր է իմանալ
Իտալիայում 9 միլիոն եվրո արժողությամբ կոկաինով լի ճամպրուկը ինքնաթիռից ընկել է տան տանիք։ Դեպքը տեղի է ունեցել Սարդինիայի Բարատիլի-Սան-Պիետրո փոքրիկ քաղաքում։ Այս մասին հայտնում է The Guardian-ը։
Տան տերերը ուժեղ հարվածի ձայն են լսել ու անմիջապես ոստիկանություն են կանչել։ Վերջիններս տանիքին հայտնաբերել են սև ճամպրուկ՝ լցված 8,5 կգ մաքուր կոկաինով՝ ավելի քան 9 մլն եվրո արժողությամբ։
Միջադեպը տեղի է ունեցել շուրջ 4 ամիս առաջ, իսկ ոստիկանությունը միայն այս շաբաթ է կարողացել ձերբակալել օդանավի օդաչուին։
Հետաքննությունը պարզել է, որ ինքնաթիռը օդ է բարձրացել Հռոմի փոքր օդանավակայանից, իսկ հետո մոտ 20 րոպե անհետացել է ռադարներից:
Ոստիկանությունը հայտնել է, որ ինքնաթիռում գտնվող GPS-ի վերլուծությունը հաստատել է, որ այս 20 րոպեների ընթացքում ինքնաթիռը մի քանի շրջան է կատարել ճամպրուկի հայտնաբերման վայրի վրա»,- հայտնել են ոստիկանությունից։
Օդանավակայանի աշխատակիցների ցուցմունքների և բենզալցակայաններից ստացված տեսագրությունների օգնությամբ ոստիկաններին հաջողվել է պարզել օդաչուի ինքնությունը, ով Հռոմի 28-ամյա բնակիչ է։
23:12 21/04/2023  |  Միջազգային լրահոսՍիցիլիայում երկրաշարժ է տեղի ունեցել
15:41 25/03/2023  |  Քրեական խրոնիկոնԼեդի Հակոբի եղբորորդին կալանավորվել է առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների շրջանառության գործով. բացահայտվել է հանցավոր խմբի 9 անդամ
19:33 16/03/2023  |  Միջազգային լրահոսՀռոմում նախատեսում են զբոսաշրջիկների համար վճարովի դարձնել Պանթեոնի մուտքը
20:58 26/02/2023  |  Միջազգային լրահոսՄեծ Բրիտանիայում իտալական ռեստորանները ճաշատեսակներից հանել են լոլիկը թանկության պատճառով

Чемодан с кокаином на 9 млн евро упал с самолета на крышу дома в Италии 05/19/2023 12:53 | Международные новости
Чемодан с кокаином стоимостью 9 млн евро упал с самолета на крышу дома в небольшом городке Баратили-Сан-Пьетро, на Сардинии, пишут СМИ со ссылкой на The Guardian.
Владельцы дома услышали громкий удар и сразу же вызвали полицию, которая обнаружила на крыше черный чемодан, наполненный 8,5 кг чистого кокаина, стоимостью более 9 млн евро.
Инцидент произошел еще весной, а на этой неделе полиция после четырех месяцев расследования арестовала пилота самолета.
Расследование показало, что самолет вылетел из небольшого аэропорта в Риме и пролетел над провинцией Нуоро на северо-востоке Сардинии, прежде чем отправиться на запад в Баратили-Сан-Пьетро в провинции Ористано, где он исчез с радаров примерно на 20 минут.
Полиция сообщила, что самолет исчез с радаров за несколько минут до того, как упал чемодан, потому что он летел на очень малой высоте. «Анализ GPS, который находится на борту самолета, подтвердил, что за эти 20 минут самолет совершил несколько кругов над местом, где нашли чемодан», — сказали в полиции.
С помощью показаний сотрудников аэропорта и записей видеокамер с заправок полиция смогла идентифицировать пилота как 28-летнего жителя Рима.