Ցավոք, հիմա հնարավոր չէ հաստատել, որ ՌԴ-ն վերահսկում է Լաչինի միջանցքը. Միրզոյանը՝ Լավրովին 05/19/2023   14:00  |  Քաղաքական
Բանակցություններին զուգահեռ մենք պարբերաբար տեսնում ենք Ադրբեջանի կողմից էսկալացիա։ Այսօր հայտարարել է Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը Մոսկվայում իր ռուս գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանը։
«Հայաստանը, ինչպես միշտ, շատ կառուցողական է մասնակցում բանակցություններին: Մենք կենտրոնացած ենք մեր տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության վրա: Հայաստանը հավատարիմ է մնում մեր երկրների ղեկավարների եռակողմ հայտարարություններին»,- ասել է Միրզոյանը:
Ինչպես նշել է Հայաստանի արտգործնախարարը, ցավոք, «գետնին» իրավիճակը փոքր-ինչ այլ է։
«Բանակցություններին զուգահեռ մենք պարբերաբար տեսնում ենք Ադրբեջանի կողմից սրացում, ներխուժում Հայաստանի ինքնիշխան տարածք, տեսնում ենք նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպիտ խախտում: Վերջին նման դրսևորումը եղել է Լաչինի միջանցքում անցակետ ստեղծելու փորձը, չնայած նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ հստակ ձևակերպված էր Լաչինի միջանցքի ռեժիմը. միջանցքը պետք է մնա Ռուսաստանի Դաշնության վերահսկողության տակ։ Ցավոք, հիմա հնարավոր չէ հաստատել, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը վերահսկում է Լաչինի միջանցքը»,- ասել է նա։
Միրզոյանը հավելել է, որ Հայաստանը պատրաստ է և մասնակցելու է բանակցություններին։
22:09 11/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը Պորտուգալիայի ԱԳ նախարարին է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված մարդասիրական իրավիճակը

Мирзоян – Лаврову: к сожалению, сейчас невозможно констатировать, что РФ контролирует Лачинский коридор 05/19/2023   13:42  |  Лента новостей
Параллельно с переговорами мы периодически видим эскалацию "на земле" со стороны Азербайджана, заявил в пятницу глава МИД Армении Арарат Мирзоян на встрече с российским коллегой Сергеем Лавровым в Москве.
"Армения, как всегда, участвует в переговорах весьма конструктивно. Мы нацелены на долгосрочный мир в нашем регионе. Армения остается приверженной трехсторонним заявлениям лидеров наших стран", - заявил Мирзоян.
Как отметил глава МИД Армении, к сожалению, ситуация "на земле" несколько иная.
"Параллельно с переговорами мы периодически видим эскалацию на земле со стороны Азербайджана. Мы видим вторжение на суверенную территорию Армении. Мы видим грубое нарушение того же заявления от 9 ноября. Последнее такое проявление было в виде попытки установлении КПП в Лачинском коридоре, хотя в заявлении от 9 ноября четко сформулирован режим Лачинского коридора - коридор должен оставаться под контролем РФ. Но, к сожалению, сейчас невозможно констатировать, что РФ контролирует Лачинский коридор", - сказал он.