Զոհված զինծառայողի մորը` տիկին Գայանեին, տեղափոխել են հիվանդանոց 05/18/2023   08:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Զոհված զինծառայող Ժորա Մարտիրոսյանի մորը՝ Գայանե Մարտիրոսյանին շտապօգնության մեքենայով գիշերը տեղափոխել են  Էրեբունու հիվանդանոց: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը:
Գիշերվա ժամը 3:00-ի դրությամբ տիկին Գայանեն դեռ Էրեբունի ԲԿ-ում էր, որտեղ հավաքվել էին նաեւ  քաղաքացիներ, իսկ ոստիկանությունը լրացուցիչ ուժեր է կուտակել:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Նիկոլ Փաշինյանի ընտանիքին պատկանող թերթը՝ «ՀԺ»-ն, այսօր նյութ էր հրապարակել առ այն, թե «Որդիների կանչ» ՀԿ անդամները փորձել են առգեւանգել Աշոտ Փաշինյանին ու դրա մեջ մեղադրել զոհված զինծառայողների ծնողներին՝ հնչեցնելով անգամ անուններ։ Ավելի ուշ դեպքի վերաբերյալ հայտարարություն է տարածել նաեւ «Որդիների կանչ» ՀԿ-ն առեւանումը որակելով ապատեղեկատվություն։ Ըստ հայտարարության՝ «սեպտեմբերի 21-ի գործով հերթական դատական նիստից հետո «Որդիների Կանչ» ՀԿ-ի անդամները դատարանից դուրս գալուց պատահաբար հանդիպել են Աշոտ Փաշինյանին։
Բացառապես մայրերով մոտենալով Ա. Փաշինյանին առաջարկել են նստել իրենց իսկ մեքենան, խոսել և միասին գնալ Եռաբլուր։
Աշոտ Փաշինյանը առանց առարկումների, առանց որևիցե մեկի միջամտության նստել է մայրերից մեկի մեքենան և ճանապարհ ընկել դեպի Եռաբլուր զինվորական պանթեոն։
Այնուհետև ճանապարհին այդպես էլ մեզ համար անհասկանալի պատճառով Ա. Փաշինյանը իրեն դեն է նետել ավտոմեքենայից։
Մեքենայի մեջ եղել են միայն տվյալ հերոսածին մայրը և Աշոտ Փաշինյանը։
Մնացած բոլոր տեղեկությունները չեն համապատասխանում իրականությանը և նման ստահոդ տեղեկություններ տարածողներին միայն կասենք 1 բան, որ եթե շարունակվի դեզինֆորմացիայի լայն տարածումը, ապա ստիպված կլինենք տեղադրել տեսանյութ, որտեղ սույն երիտասարդը ինքն է իրենով նստում մեքենան»-ասվում է հայտարարության մեջ։
Հրապարակվել է նաեւ տեսանյութը, որտեղ պարզ երեւում է, որ Աշոտ Փաշինյանն ինքն է նստել ավտոմեքենան։
ՔԿ-ից հայտնել են, որ Աշոտ Փաշինյանի կողմից ՀՀ ոստիկանությունում ներկայացված հաղորդումը  փոխանցվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին։ Դրա հիման վրա ՀՀ ՔԿ Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 191-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով, որի շրջանակներում տիկին Գայանեն ձերբակալվել է:
22:06 17/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊատահական չի եղել, կանխամտածված Աշոտ Փաշինյանին ուղարկել էին այնտեղ, որտեղ մենք էինք. Աստղիկ Գալեյան (տեսանյութ)
21:57 17/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԲորենիի սիրտը չի փառավորվել 5 հազար տղու արյունից, թող մեզ էլ տանի՝ փակի. զոհված զինծառայողի հարազատ (տեսանյութ)
21:03 17/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱշոտ Փաշինյանի առերևույթ առևանգման դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ․ ձերբակալվել է 1 անձ
20:24 17/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԾնողներին քիչ հետո կտեղափոխեն ՔԿ. պատգամավորը մանրամասներ է հայտնել ծնողների ու Աշոտ Փաշինյանի հանդիպման մասին (տեսանյութ)
20:19 17/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՉի կարող մի կին առեւանգել պատերազմում այդքան հերոսություն արած տղամարդուն, ինչպես ներկայացրել են մեզ. Մհեր Մկրտչյան (տեսանյութ)
20:08 17/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱշոտիկն ընդունել է, որ իր պապան ու մաման մեղավոր են, ասել է, որ ինքը նրանց հետ կապ չունի և չի կարող նրանց փոխարեն պատասխան տալ. զոհված զինծառայողի ծնող (տեսանյութ)
19:46 17/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱշոտ Փաշինյանին իբրև առևանգելու գործով ձերբակալվել է 4 ծնող. Մելիքյան (տեսանյութ)
19:39 17/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱշոտ Փաշինյանն իր կամքով է նստել ավտոմեքենան, նրան չեն առևանգել (տեսանյութ)
19:21 17/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչպես է ոստիկանությունը ձերբակալում զոհված զինծառայողների ծնողներին (տեսանյութ)
19:13 17/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱշոտ Փաշինյանն, անգամ, ասել է՝ իմ ծնողները թուրք են. Աստղիկ Գալեյան (տեսանյութ)

Мать погибшего военнослужащего, задержанную после инцидента с сыном Пашиняна, госпитализировали 05/18/2023   09:49  |  Лента новостей
Госпожу Гаяне, мать погибшего военнослужащего Жоры Мартиросяна, ночью на карете скорой помощи доставили в медцентр "Эребуни". Об этом сообщил правозащитник Рубен Меликян.
По состоянию на 03:00 ночи госпожа Гаяне находилась в Эребунийской больнице, где собрались также граждане, а полиция стянула дополнительные силы.
Ранее издание "Айкакан жаманак", принадлежащее семье премьера, сообщило, что накануне днем Ашота Пашиняна пытались похитить возле его дома. СМИ писало, что к инциденту причастны члены общественной организации "Зов сыновей". Издание даже озвучило их имена."Айкакан жаманак" сообщает о попытке похищения сына Пашиняна, он получил травмуПозже общественная организация "Зов сыновей" выступила с разъяснением по поводу инцидента, назвав появившиеся сообщения дезинформацией.
В организации заявили, что члены общественной организации "Зов сыновей" случайно встретили Ашота Пашиняна на выходе из здания суда после слушаний по делу об инциденте 21 сентября в Ераблуре.
В заявлении сообщалось, что к Ашоту Пашиняну подошли только матери и предложили сесть в автомобиль, поговорить и вместе поехать в воинский пантеон "Ераблур".
Ашот Пашинян без возражений, без чьего-либо вмешательства сел в машину одной из матерей и направился в Ераблур.
"Затем по дороге по непонятным для нас причинам Ашот Пашинян выпрыгнул из машины. В машине находилась только мать погибшего героя и Ашот Пашинян. Остальные сведения не соответствуют действительности. В случае дальнейшего тиражирования дезинформации мы будем вынуждены опубликовать видео, где упомянутый молодой человек сам садиться в машины", - говорилось в заявлении.
Позже было опубликованы кадры, на которых видно, как Ашот Пашинян сам садится в машину.
В СК сообщили, что заявление Ашота Пашиняна передано в Следственный комитет. На его основании инициировано уголовное производство по признакам п. 1 ч. 2 ст. 191 УК РА, в рамках которого госпожа Гаяне была задержана.