ԱՄՆ-ն Երևանին խորհուրդ է տալիս արտաքսել ռուսական բազան. Լավրով 05/17/2023 12:14 | Քաղաքական
ԱՄՆ-ն Հայաստանին «խորհուրդ է տալիս» հրաժարվել ռուսական բազայի և սահմանապահների տեղակայումից՝ դրա դիմաց խոստանալով «ապահովել անվտանգությունը»։ Այս մասին ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը «Ցարգրադ» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
«Մենք նման տեղեկություններ ունենք, որ հայերին նրանք (նկատի ունի ԱՄՆ-ին) ասում են՝ արի մեզ մոտ, ռուսներին քշիր քո տարածքից, հանիր ռուս սահմանապահներն և ռուսական բազան, ամերիկացիները կօգնեն ապահովել անվտանգությունը: Անկեղծ սադրանք: Սա նույնպես դիվանագիտություն չէ... Այլևս չկա այս դիվանագիտությունը, կա ուղիղ կաշառք»,- ասել է Լավրովը:
«Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է Արևմուտքն իրեն պահում նրանց հետ, ում վրա նախկինում ինչ-որ խաղադրույք էր կատարել: Նրանք լքեցին Եգիպտոսի նախագահ Հոսնի Մուբարաքին, ով «արաբական գարնան» սկզբում արժանապատվորեն հրաժարական տվեց, չփախավ… Միացյալ Նահանգները լքեց Աֆղանստանի ղեկավարությանը, որի վրա նրանք հենվել էին այս երկրի քսանամյա օկուպացիայի ընթացքում»,- հիշեցրել է Լավրովը։
Հիշեցնենք, որ ռուսական 102-րդ ռազմաբազան տեղակայված է Գյումրիի տարածքում, իսկ դրա օդային բաղադրիչը Երևանի Էրեբունի օդանավակայանում տեղակայված ավիաբազան է։

США предлагают Армении убрать российскую военную базу и пограничников с территории страны - Лавров 05/17/2023 12:35 | Лента новостей
США предлагают Армении убрать российскую военную базу и пограничников с территории страны, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров в интервью телеканалу "Царьград". которое опубликовано в среду на сайте российского дипведомства.
"Знаю, что армянам (у нас есть такая информация) они говорят, мол, давайте к нам, прогоняйте русских со своей территории, и пограничников тоже, убирайте военную базу, американцы будут помогать обеспечивать безопасность. Откровенная провокация. Это тоже не дипломатия", - заявил Лавров.
По его словам, Москва видит, как Запад ведёт себя с теми, на кого он делал какую-то ставку в прошлом.
"Мы видим, как Запад ведет себя с теми, на кого он в прошлом делал какую-то ставку. Они бросили президента Египта Хосни Мубарака, который в начале "арабской весны" достойно ушел в отставку, никуда не сбежал… Соединенные Штаты бросили афганское руководство, на которое они полагались в ходе двадцатилетней оккупации этой страны", - заявил Лавров.