Հայաստանը կշահեր՝ ՀԱՊԿ առաքելությունն իր տարածքում տեղակայելով. Լավրով 05/17/2023   12:53  |  Քաղաքական
Հայաստանը, ստորագրելով Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) դիտորդական առաքելության տեղակայման փաստաթուղթը, կհաղթեր և կստանար ավելի կայուն իրավիճակ։ Այս մասին «Ցարգրադ» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
Լավրովի խոսքով՝ «Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունն ապացուցեց իր կենսունակությունը, երբ Ղազախստանը օգնություն խնդրեց 2022 թվականի հունվարին»։
«Մենք արդյունավետ աշխատել ենք»,- ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը. «Հենց որ Ղազախստանի ղեկավարությունն ասաց, որ իրավիճակը վերահսկողության տակ է վերցրել, կազմակերպությունն օպերատիվ կերպով կատարեց իր գործունեությունը»։
«Մենք պատրաստ էինք նույն կերպ օգնել ՀԱՊԿ այնպիսի անդամին, ինչպիսին Հայաստանն է։ 2022 թվականի աշնանը Կազմակերպության երևանյան գագաթնաժողովի համար փաստաթուղթ էր պատրաստվել ՀԱՊԿ դիտորդական առաքելություն տեղակայելու մասին։ Այնուհետև վերջին պահին այդ գագաթնաժողովում հայ ընկերները խնդրեցին հետաձգել դրա ընդունումը։ Մինչ այժմ այն մնում է թղթային ձևով և չի կարող իրականացվել, բայց եթե Երևանը հաստատեր այն, ինչ արդեն իսկ համաձայնեցված էր և ուժի մեջ մտներ, ես համոզված եմ, որ Հայաստանը կհաղթեր և ավելի կայուն իրավիճակ կստանար», - ասել է Լավրովը։
13:31 16/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱԽ-ն 2022 թվականին քննարկել է ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հարցը. ԱԳ փոխնախարար
15:05 05/05/2023  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանը գործով կպատասխանի Կրեմլի վրա ԱԹՍ-ներով հարձակմանը՝ խոստացել է Լավրովը
12:41 05/05/2023  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանը պատրաստ է երկխոսել Արևմուտքի հետ. Լավրով
16:37 21/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ-ից արձագանքել են ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հայտարարությանը
14:42 17/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտին ճշգրտելու անհրաժեշտություն է առաջացել . ՀՀ կառավարություն
15:27 14/04/2023  |  ՔաղաքականԼավրովը դեռ ամերիկյան վիզա չի ստացել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին մասնակցելու համար
12:40 10/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ առաքելությունը պատրաստ է գալ Հայաստան. ՌԴ դեսպան
15:08 07/04/2023  |  ՔաղաքականՌուսաստանն ակնկալում է, որ ոչ ոք չի միջամտի Հարավային Կովկասում կարգավորմանը

Армения выиграла бы от развертывания миссии наблюдателей ОДКБ - Лавров 05/17/2023   11:58  |  Лента новостей
Армения, подписав документ о развертывании миссии наблюдателей Организации договора коллективной безопасности(ОДКБ), выиграла бы и получила бы более стабильную ситуацию. Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров в интервью телеканалу "Царьград". которое опубликовано в среду на сайте российского дипведомства.
Пословам Лаврова, Организация Договора о коллективной безопасности  доказала свою жизнеспособность, когда в январе 2022 г. Казахстан обратился за помощью.
"Мы эффективно поработал", - заявил глава МИД РФ.
Как только казахстанское руководство сказало, что взяло ситуацию под контроль, Организация оперативно завершила свою операцию, отметил Лавров.
"Мы были готовы точно так же помогать и такому члену ОДКБ, как Армения. Осенью 2022 г. к саммиту Организации в Ереване был подготовлен документ о развертывании миссии наблюдателей Организации Договора о коллективной безопасности на армянской территории в соответствии с просьбой наших армянских союзников. Документ был полностью согласован на уровне министров иностранных дел. Потом в последний момент на самом саммите армянские друзья попросили отложить его принятие. До сих пор он остается в бумажном виде и не может реализоваться. Но если бы Ереван подтвердил то, что уже было согласовано и остался готовым к подписанию и вступлению в силу, убежден, что Армения выиграла бы и получила бы более стабильную ситуацию", - сказал Лавров.