Հայաստանն Ադրբեջանի նկատմամբ չի կիրառում որեւէ պատժամիջոց՝ ի պատասխան ռազմական ագրեսիայի. Օդային տարածքը չի փակվել (տեսանյութ) 05/16/2023 15:32 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանն արդեն 5 ամիս է՝ Արցախը շրջափակման մեջ է պահում, զրկել է գազից, էլեկտրաէներգիայից, բժշկական պատշաճ օգնություն ստանալու իրավունքից, ռազմական ագրեիսա է իրականացնում Հայաստանի նկատմամբ, իսկ ՀՀ իշխանությունները բացել են բոլոր ճանապարհները նրա առաջ։
Հայաստանի օրակարգում Ադրբեջանի համար օդային տարածքը փակելու հարց չկա եւ Ադրբեջանը անարգել մեր երկրի տարածքով գնում է Նախիջեւան ։ ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայից «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան նշեցին, թե օդային տարածքը չեն փակել՝ մատնանշելով Չիկագոյի կոնվենցիան, որին միացած է ՀՀ-ն։ Ըստ այդմ, չի կարող օդը փակել, մինչդեռ, հարկ է ընդգծել, որ նույն կոնվենցիան Թուրքիային չի խանգարել՝ Հայաստանի ավիափոխադրողների, նաեւ մասնավոր չվերթների համար փակել օդային տարածքը։ Ավելին, Ադրբեջանին չի խանգարում արգելել Հայաստանից թռիչլների իրականացումը դեպի Արցախ, չի խանգարում խախտել մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների մասին կոնվենցիան ու մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններ կատարել Արցախում ու Հայաստանի սահմանամերձ տարածքներում։
Կոնվենցիաների մասին հիշում են միայն Հայաստանի իշխանությունները՝ թշնամու շահերից բխող գործողություններն արդարացնելու համար։

Армения не закрыла свое воздушное пространство для Азербайджана, несмотря на очередную военную агрессию Баку 05/16/2023 16:50 | Лента новостей
Азербайджан уже 5 месяцев держит Арцах в блокаде, перекрыл подачу газа, электроэнергии, лишил людей права на получение надлежащей медицинской помощи, совершает акты военной агрессии против Армении, а власти РА открыли перед ним все дороги.
На повестке дня Армении нет вопроса о закрытии своего воздушного пространства для Азербайджана. Азербайджан беспрепятственно выполняет полеты в Нахиджеван через воздушное пространство нашей страны.
Как заявили "ФактИнфо" в гражданской авиации РА отметили, что воздушное пространство не закрывали, сославшись на Чикагскую конвенцию, к которому присоединилась РА. Исходя из этого, она не может закрыть воздушное пространство. Между тем, следует подчеркнуть, что та же конвенция не помешала Турции закрыть свое воздушное пространство для авиакомпаний Армении, а также частных рейсов. Более того, не мешает Азербайджану запрещать полеты из Армении в Арцах, не мешает ему нарушать конвенцию о защите прав человека и основных свободах и совершать преступления против человечности в Арцахе и в приграничных районах Армении.