Արցախից ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ ծանր առողջական վիճակում գտնվող 9 բուժառու, 7 ուղեկցողների հետ միասին տեղափոխվել են ՀՀ ԲԿ–ներ 05/16/2023 13:02 | ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ծանր առողջական վիճակում գտնվող 9 բուժառու, 7 ուղեկցողների հետ միասին, ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ և շտապ օգնության մեքենաներով Արցախից տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ: Այս մասին հայտնում են ԱՀ Առողջապահության նախարարությունից։
Տեղափոխության անհնարինության պատճառով վերջին շաբաթներին ավելի քան 100 բուժառու զրկվել է ՀՀ-ում բժշկական օգնություն ստանալու հնարավորությունից, որից 25-ի տեղափոխումը խիստ առաջնահերթ է։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 29-ից դադարել են Արցախից Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ բուժառուների տեղափոխումը ՀՀ բուժհաստատություններ, ինչպես նաև դեղորայքի մատակարարումը դեպի Արցախ:

9 тяжелобольных пациентов в сопровождении российских миротворцев доставлены из Арцаха в Армению 05/16/2023 13:32 | Лента новостей
9 тяжелобольных пациентов на карете скорой помощи и при сопровождении российских миротворцев были перевезены из Республиканского медцентра при министерстве здравоохранения Республики Арцах в специализированные медучреждения Армении. Об этом сообщает Минздрав Арцаха.
Пациентов сопровождали 7 человек.
В сообщении отмечается, что из-за невозможности проезда через Лачинский коридор более 100 больных лишены возможности прохождения лечения в Армении, из них 25 человек нуждаются в экстренной медпомощи.
В ведомстве напомнили, что с 29 апреля перевозка пациентов из Арцаха в медицинские учреждения Армении при посредничестве Международного комитета Красного Креста, а также поставка медикаментов в Арцах прекращена,