Խաղաղության նախագիծը ոչ բրյուսելյան է, ոչ էլ մոսկովյան, այն մշակել են երկու կողմերը. ԱԳ փոխնախարար 05/16/2023   13:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը բանակցություններում առաջնորդվում է Լեռնային Ղարաբաղի իրավունքների և անվտանգության հետ կապված միջազգային մեխանիզմների ստեղծմամբ։ Այս պահին բանկցություններն ընթանում են այդ ուղղությամբ և դրա վերաբերյալ հայտարարություններ եղան: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԳ փոխնախարար Մնացական Սաֆարյանը։
Անդրադառնալով ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հայտարարությանը, թե Հայաստանը Ռուսաստանից չի ստացել այն սպառազինությունը, որի համար վճարել է, փոխնախարարն ասաց, որ աշխատանքներն ընթանում են, սպառազինությունները, իրոք, չեն հասել Հայաստան։ Փորձում ենք շարունակել աշխատանքները, ավելացնելու որևէ բան չկա։ Իսկ թե ինչու սպառազինությունը չի հասել Հայաստան, փոխնախարարը չի բացահայտում։ Հարցին՝ որքան գումար է վճարվել ռուսական կողմին՝ Սաֆարյանը հորդորեց այդ հարցով դիմել ՀՀ պաշտպանության նախարարություն։
Անդրադառնալով խաղաղության նախագծին՝ Սաֆարյանը նշեց, որ նախագիծը ոչ բրյուսելյան է, ոչ էլ մոսկովյան, այն մշակել են երկու կողմերը։ Նրա դիտարկմամբ՝ սխալ են այն մեկնաբանությունները, թե Հայաստանը բանակցություններ է վարում միայն արևմտյան հարթակներում։ Ըստ նրա՝ բանակցությունները վարվում են մի քանի հարթակներում` այդ թվում նաև Ռուսաստանում, նախատեսված է շուտով`մայիսի 19-ին, ԱԳ նախարարների հանդիպումը։
08:23 16/05/2023  |  ՄամուլԲրյուսելի արդյունքները ՔՊ խմբակցությունում ցնծությամբ են ընդունել․«Հրապարակ»
07:48 16/05/2023  |  ՄամուլԶատիկից հետո ձու ներկելու սինդրոմը․ «Փաստ»
14:53 15/05/2023  |  ՄեկնաբանությունԵթե ապրեինք իրավական պետության պայմաններում՝ կնախաձեռնվեր քրեական վարույթ, խորհրդարանում կմեկնարկեր վարչապետին անվստահություն հայտնելու գործընթաց
14:48 15/05/2023  |  ՄեկնաբանությունՄեր աչքի առաջ վաճառվեց Եռաբլուրը, Ծիծեռնակաբերդը, Արարատը, Արցախը և ամբողջ մեր անցյալն ու ապագան միասին վերցրած. Վահրամ Մարտիրոսյան
13:47 15/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀուսով ենք՝ երկու կողմերն էլ իրենց զորքերը կհանեն. ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան
08:53 14/05/2023  |  ՔաղաքականԱդրբեջանական զինված ուժերի ագրեսիվ գործողությունները միտված են խաթարել խաղաղ բանակցությունները. Փաշինյանը` Միշելին

Армения не получила от России уже оплаченное вооружение, работы продолжаются – замглавы МИД 05/16/2023   14:29  |  Лента новостей
Армения в переговорах руководствуется созданием международных механизмов, связанных с правами и безопасностью Нагорного Карабаха. На данный момент в этом направлении идут переговоры, и об этом было объявлено. Об этом в беседе с журналистами заявил заместитель министра иностранных дел Армении Мнацакан Сафарян.
Замминистра коснулся недавнего заявления секретаря Совета безопасности РА Армена Григоряна о том, что Армения не получила от России заказанное и оплаченное оружие.
"Работы продолжаются, вооружение действительно не дошло до Армении. Пытаемся продолжать работы. На данный момент мне нечего добавить", - сказал замглавы МИД Армении.
На уточняющий вопрос о том, почему вооружение не дошло до Армении, замглавы МИД не раскрыл. В ответ на вопрос, какая сумма была выплачена российской стороне,  Сафарян призвал обратиться по этой теме в Минобороны РА.
Коснувшись проекта возможного мирного договора, Сафарян отметил, что проект ни брюссельский и ни московский, его разрабатывали обе стороны. По его словам, неверны комментарии, согласно которым Армении ведет переговоры только на западной площадке. Как указал он, переговоры идут на нескольких площадках, в том числе в России, на 19 мая запланирована встреча глав МИД.