Առաջարկվում է խստացնել բնության, պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների պահպանության եւ օգտագործման կարգերի խախտումների վարչական տույժերը 05/16/2023   17:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 16-ին առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանի հեղինակած «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Լիլիթ Գալստյանի խոսքով նախագծի ընդունումը պայմանավորված է  Հայաստանում բնության, պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների պահպանության եւ օգտագործման նկատմամբ անհատական եւ հանրային պատասխանատվությունը բարձրացնելու, ինչպես նաեւ պահպանման կարգերի եւ ռեժիմների խախտումները նվազեցնելու անհրաժեշտությամբ: Պատգամավորի գնահատմամբ այս առումով ներկա իրավիճակը բավական հեռու է բավարար լինելուց: «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ հայտնում են ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից։
Վերոնշյալը նկատի ունենալով՝ հեղինակն առաջարկում է խստացնել, գրեթե կրկնապատկել օրենսգրքի 94-րդ եւ 95-րդ հոդվածներով սահմանված վարչական տույժերի չափերը, ինչպես նաեւ սահմանել համապատասխան կարգավորումներ այն դեպքերում, երբ նույն խախտումը կատարվում է երկրորդ անգամ՝ վեց ամսվա ընթացքում:
Ուսումնասիրվել է եվրոպական մի շարք երկրների, Վրաստանի եւ Ռուսաստանի փորձը, տեղի են ունեցել քննարկումներ շահագրգիռ կազմակերպությունների եւ մասնագետների հետ:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը ներկայացրել է Կառավարության դրական կարծիքը:
Պատգամավորները ներկայացրել են որոշ առաջարկներ:  Մասնավորապես, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հակոբ Ասլանյանն առաջարկել է ոչ միայն սահմանափակվել վարչական տույժեր սահմանելով, այլեւ խախտում կատարողներին որոշակի ժամկետներով զրկել պաշտոններ զբաղեցնելու հնարավորությունից:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել նախագծին: Այն կառաջարկվի ընդգրկելու ԱԺ մայիսի 23-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում:
14:25 20/04/2023  |  ՔաղաքականՈստիկանի համար հաստատ չենք աղոթում, քանի որ ոստիկանի մահակը միշտ խաղաղ ցուցարարի գլխին է իջնում, Կապանում զվռնող ու մարդ սպանող թուրքին՝ քաղաքացիներն են բռնում. Գալստյան
13:41 11/04/2023  |  ՔաղաքականՄենք ունեինք բարձրագույն վարկանիշ ունեցող ՄԻՊ Թաթոյանին, բայց քաղաքական բոլշևիզմը չհանդուրժեց նրան. Լիլիթ Գալստյան
11:59 22/03/2023  |  ՔաղաքականՁեր անունը մեկն է՝ քաղաքական բոլշևիզմ. Լիլիթ Գալստյանը՝ իշխանությանը
17:00 28/02/2023  |  ՔաղաքականՏագնապեցնող են ԳԱԱ-ն բուհերին միացնելու մտքերը. տառապանքը փորձ ունի. Լիլիթ Գալստյան
19:41 27/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Բրյուսով» ձախողված օպերացիան շարունակվում է, կամ արդարադատությունը՝ իշխանության պատանդ․ Լիլիթ Գալստյան
15:20 09/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը սեռական հայհոյանքներով և մուրճով էր անցկացնում քարոզարշավը. ԱԺ–ում իրավիճակը լարվեց
18:09 06/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀակոբ Արշակյանը վիրավորվեց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փոխարեն ու Լիլիթ Գալստյանին հորդորեց զգույշ լինել
18:17 17/11/2022  |  ՄեկնաբանությունԻ վերջո, տասնյակ հայանպաստ փաստաթղթերից, միջազգային նորմերից ինչու՞ եք ընտրում ամենաթրքամետը, ամենախոցելին, ցեղասպանականը․ Գալստյան

В Армении предлагают ужесточить меры административной ответственности за нарушения правил охраны и использования недвижимых памятников природы, истории и культуры 05/16/2023 17:56 | Лента новостей
Постоянная комиссия НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта 16 мая обсудила в первом чтении проект о внесении изменений и дополнений в Кодекс РА об административных правонарушениях, предложенный депутатом от фракции "Армения" Лилит Галстян. Об этом "ФактИнфо" стало известно из сообщения пресс-службы парламента РА.
Согласно автору инициативы, принятие проекта обусловлено необходимостью повышения в Армении индивидуальной и общественной ответственности за охрану и использование недвижимых памятников природы, истории и культуры, а также снижения нарушений правил и режимов сохранения. По словам Галстян, нынешняя ситуация в этом отношении далека от удовлетворительной.
Учитывая изложенное, автор предлагает почти вдвое ужесточить размеры административных взысканий, определенных 94-й и 95-й статьями Кодекса, а также установить соответствующие нормы в случаях повторного совершения того же правонарушения в течение шести месяцев.
Изучен опыт ряда европейских стран, Грузии и России, проведены обсуждения с заинтересованными организациями и специалистами.
Положительное мнение правительства представил заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Альфред Кочарян.
Депутаты представили ряд предложений. В частности, депутат от фракции “Гражданский договор” Акоп Асланян предложил не только ограничиться наложением административных взысканий, но и лишить нарушителей возможности занимать должности на определенный срок.
Комиссия вынесла по проекту положительное заключение. Предложено включить его в проект повестки дня созываемых 23 мая очередных заседаний НС.