ԱԽ քարտուղարը հանդիպել է ՆԱՏՕ-ի մշտական ներկայացուցիչների տեղակալների կոմիտե անդամների հետ 05/15/2023   16:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 15-ին Բրյուսել աշխատանքային այցի ընթացքում ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է ՆԱՏՕ-ի Մշտական ներկայացուցիչների տեղակալների կոմիտե անդամների հետ: «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ հայտնում են ՀՀ ԱԽ գրասենյակ անվտանգության խորհրդի գրասենյակից։
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգային միջավայրին առնչվող հարցեր: ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված անվտանգային իրավիճակը և ԼՂ-ում առաջացած հումանիտար ճգնաժամը, որը պարունակում է էթնիկ զտման ռիսկեր: Ա. Գրիգորյանը կոչ է արել միջազգային հանրությանն արձագանքել՝ վերոնշյալը թույլ չտալու նպատակով:
ԱԽ քարտուղարը նաև ներկայացրել է վերջին շրջանում Վաշինգտոնում և Բրյուսելում ընթացած հայ-ադրբեջանական բանակցությունների մանրամասները:
Քարտուղար Գրիգորյանը կարևորել է հայկական կողմի հանձնառությունը՝ Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ:
Անդրադարձ է կատարել ՀՀ-ՆԱՏՕ երկկողմ գործընկերության զարգացման հարցերին, մասնավորապես՝ Անհատապես հարմարեցված գործընկերության ծրագրին:

Секретарь Совбеза Армении обсудил с заместителями постпредов стран НАТО вопросы региональной безопасности 05/15/2023   16:50  |  Лента новостей
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян в ходе рабочего визита в Брюссель встретился в понедельник с членами Комитета заместителей постоянных представителей НАТО. Об этом "ФактИнфо" стало известно из сообщения пресс-службы Совбеза Армении.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с региональной безопасностью. Секретарь Совбеза представил ситуацию с безопасностью вокруг Армении и Нагорного Карабаха, а также создавшийся в Нагорном Карабахе гуманитарный кризис, который несет в себе риски этнической чистки. Армен Григорян призвал международное сообщество отреагировать для недопущения подобного.
Секретарь Совбеза представил также подробности недавних армяно-азербайджанских переговоров в Вашингтоне и Брюсселе.
Григорян придал важность приверженности армянской стороны нормализации отношений с Турцией без предварительных условий.
Григорян коснулся вопросов развития двустороннего партнерства между Арменией и НАТО, в частности, Индивидуально адаптированной программы партнерства.