Մեծ Բրիտանիան առաջիկա ամիսներին նոր հրթիռներ և հեռահար անօդաչու սարքեր կուղարկի Ուկրաինա 05/15/2023 13:50 | Միջազգային լրահոս
Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը հաստատել է, որ վարչապետ Ռիշի Սունակը կհայտարարի Լոնդոնից Ուկրաինա հարյուրավոր զենիթահրթիռային համակարգերի և լրացուցիչ անօդաչու թռչող սարքերի, այդ թվում՝ 200 կմ-ից ավելի հեռահարությամբ նոր հեռահար հարվածային անօդաչուների հետագա մատակարարումների մասին:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ այդ զենքերը Ուկրաինա կհասնեն առաջիկա ամիսներին։
Ավելի վաղ Sky News-ը, վկայակոչելով բրիտանական կառավարությանը, հայտնել էր, որ վարչապետ Սունակը մտադիր է հայտարարել Ուկրաինային օգնության նոր փաթեթի մասին։
Բրիտանական կառավարությունը նաև ասել է, որ վարչապետ Սունակը այսօրվա հանդիպման ժամանակ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ կքննարկի, թե Կիևին միջազգային հանրության հետագա ինչպիսի աջակցություն է՝ անհրաժեշտ թե՛ հրատապ ռազմական տեխնիկայի, և թե՛ երկարաժամկետ պաշտպանության առումով։

Британия объявит о передаче Украине сотен зенитных ракет и дальнобойных ударных дронов 05/15/2023 14:45 | Международные новости
Премьер-министр Великобритании Риши Сунак объявит о новой военной помощи Украине в форме сотен зенитных ракет и сотен новых ударных дронов большой дальности — с дальностью более 200 километров. Об этом сообщил телеканал Sky News со ссылкой на британское правительство.
Отмечается, Риши Сунак объявит о новой военной помощи Киеву в ходе визита президента Украины Владимира Зеленского в Лондон, передают СМИ.
На минувшей неделе стало известно, что Великобритания передала Украине крылатые ракеты Storm Shadow с дальностью поражения около 250 километров.