Ունենք երկու ճանապարհ՝ կա՛մ պատերազմում ենք, կա՛մ դուրս ենք գալիս, բայց իմացեք՝ Արցախի կորստից հետո է՛լ հայ չի մնալու, վերանալու ենք․ Դավիթ Բաբայան 05/15/2023   12:36  |  Քաղաքական
Ալմա-Աթայի հռչակագրում բազմաթիվ հակասություններ կան։ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի երեկվա հայտարարությունը որևէ իրավական ու մարդասիրական հիմք չունի։ Ի դեմս այդ պաշտոնյայի՝ Եվրոպան ցույց տվեց, որ թքած ունի ժողովրդավարական ու համամարդկային արժեքների վրա։ Այդ հայտարարությունը մեզ համար, բնականաբար, անընդունելի է։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ին ասաց Արցախի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Դավիթ Բաբայանը։
«Եվրոպան՝ ի դեմս Միշելի, փաստորեն, լեգիտմիացրեց 2020թ․ Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի իրականացրած ռազմական ագրեսիան, ինչպես նաև Արցախի ներկա պաշարումը։ Ոչ մի բանով Միշելը չի տարբերվում Չեմբեռլինից․ Եվրոպան ցույց տվեց, որ որևէ առնչություն չունի ժողովրդավարական արժեքների հետ։ Թող է՛լ չխոսեն ժողովրդավարության, արժեքների մասին, քանի որ վերջապես պարզ ասացին, որ աշխարհաքաղաքականությամբ կաշկանդված, կոռումպացված մարդիկ են, ուրիշ ոչինչ։ Շնորահակալ ենք այդ «անկեղծության», Եվրոպայի իրական դեմքը ցույց տալու համար»,-նշեց Բաբայանը։
Ստեղծված վիճակում, ըստ Դավիթ Բաբայանի, երկու ճանապարհ ունենք՝ կա՛մ պատերազմում ենք, կա՛մ Ադրբեջանին ենթարկվելու որևէ պայման չընդունելով՝ դուրս գալիս մեր հայրենիքից՝ Արցախից։
«Շատ վճռական փուլում ենք։ Երկու տարբերակ ունենք՝ կա՛մ կռվում ենք մեր հողում ապրելու համար ու հաղթում կամ զոհվում, կամ էլ չընդունելով Ադրբեջանի վերահսկողությունը՝ դուրս ենք գալիս։ Շատ լավ գիտեք, որ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անհնար է ապրելը, ուղղակի կմորթվենք։ Եթե չենք ուզում ոչխարի պես մորթվել, ուրեմն պետք է արժանապատվորեն կռվենք կամ էլ թողնենք ու դուրս գանք՝ թույլ չտալով, որ մեզ մորթեն։ Բայց, բոլորը պետք է հասկանան, շատ լավ պատկերացնեն, որ դուրս գալու դեպքում, այսինքն՝ Արցախը կորցնելու դեպքում, է՛լ հայ չենք մնալու, կորցնելու ենք ինքներս մեզ, մեր պետականությունը։ Ազգը պետք է ինքնորոշվի, հասկանա՝ ինչ է ուզում՝ ապրե՞լ, թե՞ վերանալ։
Արցախի կորստից հետո բոլորը պետք է ձայնները կտրեն։ Ցավոք, չկա 1988 թվականի ազգը․․․Կրկնում եմ՝ վճռական փուլում ենք, պետք է որոշել՝ պատերազմո՞ւմ ենք, արժանապատվորեն հաղթում կամ զոհվում, թե՞ դուրս ենք գալիս ու կորցնում Արցախը»,-եզրափակեց Բաբայանը։
16:32 19/04/2023  |  Քաղաքական«Արցախը չի կարող մանրադրամ դառնալ, դա բերելու է կատաստրոֆայի». Դավիթ Բաբայան

Представитель президента Арцаха: "У нас есть два пути: либо война до победного конца, либо исход" 05/15/2023   13:11  |  Лента новостей
В Алма-Атинской декларации есть множество противоречий, заявил "ФактИнфо" представитель президента Республики Арцах по особым поручениям Давид Бабаян.
"Вчерашнее заявление председателя Европейского совета Шарля Мишеля не имеет под собой какой-либо правовой и гуманитарной основы. Европав  лице этого чиновника показала, что ей нет дела до демократических и общечеловеческих ценностей. Безусловно, это заявление, для нас неприемлемо", - сказал Бабаян.
По  его словам, Европа в лице Мишеля легитимировала развязанную Азербайджаном и Турцией в 2020 году военную агрессию против Арцаха, а также нынешнюю осаду республики.
"Мишель ничем не отличается от Чемберлена: Европа продемонстрировала, что не имеет никакого отношения к демократическим ценностям. Пусть больше не говорят о демократии, ценностях, поскольку наконец-то ясно заявили, что они скованные геополитикой коррумпированные люди - только и всего. Но, все же, мы благодарны за эту "честность" и демонстрацию истинного лица Европы", - отметил Бабаян.
В сложившейся ситуации, по мнению Давида Бабаяна, есть два пути: либо мы воюем, либо мы, не принимая каких-либо условий подчинения Азербайджану, покидаем нашу родину, Арцах.
"Мы находимся на решающем этапе. У нас есть два варианта: либо мы боремся за то, чтобы жить на своей земле, побеждаем или погибаем, либо уходим, отвергнув контроль Азербайджана. Вы прекрасно знаете, что невозможно жить под правлением Азербайджана, нас просто вырежут. Если мы не хотим, чтобы нас как овец вырезали, то мы должны сразиться и дать достойный отпор или оставить и уехать, не допустив учинения над нами резни. Но все должны уяснить  и ясно себе представить, что в случае исхода, то есть потери Арцаха, мы не останемся армянами, мы утратим себя, нашу государственность. Нация должна самоопределиться, понять, чего она хочет: жить или исчезнуть? Я повторяю, для нас настал судьбоносный момент. Мы должны решить: бьемся, достойно побеждаем или погибаем, или покидаем Арцах и теряем его", - резюмировал Бабаян.