ԵՄ դիտորդները ցանկություն չունեն հայտնվել այն տեղերում, որտեղ ինչ-որ բան է տեղի ունենում. Անդրեա Վիկտորին 05/15/2023   14:42  |  Քաղաքական
Հստակ համաձայնագիր կա, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին աշխատող ԵՄ դիտորդական առաքելությունը քաղաքացիական, ոչ զինված առաքելություն է, որի հիմնական նպատակն է մշտադիտարկմամբ լինել Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին՝ որևէ ռազմական բաղադրիչ չկա այստեղ։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը։
ԵՄ դեսպանի խոսքով՝ առաքելությունը դեռ ամբողջ թափով չի գործում, սակայն այն արդեն տպավորիչ գործ է անում։
Ինչ վերաբերում է առաքելության զեկույցներին, որոնց բովանդակության վերաբերյալ այդպես էլ որևէ տեղեկություն Հայաստանում չկա, ԵՄ դեսպանն ընդգծեց. «Այդ հաշվետվությունները Հայաստանին չեն ներկայացվում, ոչ էլ Ադրբեջանին, սակայն քանի որ առաքելությանը միացած են նաև Պաշտպանության նախարարության սպաները, հայկական կողմը հաստատ արձանագրել է այդ իրադարձությունները։ Ինչ վերաբերում է վերջերս տեղի ունեցած դաժանություններին, խոսքը Սոթքի մասին է, ԵՄ դիտորդներն այնտեղ չեն եղել, բայց սահմանի բավակայնին զգալի երկայնքով նրանք ներկա են»։
ԵՄ դեսպանը հավելեց, որ ԵՄ դիտորդները ցանկություն չունեն հայտնվել այն տեղերում, որտեղ ինչ-որ բան է տեղի ունենում. «Պետք է հաշվի առնել նաև, որ հայկական կողմն է պատասխանատու դիտորդների անվտանգության համար»։
Վիկտորինն ընդգծեց, որ ցանկացած կետում հայտնվելուց ու մշտադիտարկում իրականացնելուց հետո դիտորդներն ինֆորմացիան անմիջապես ուղարկում են Բրյուսել, այլ ոչ թե իրենց։
10:48 28/04/2023  |  ՔաղաքականԷդվարդ Ասրյանը ԵՄ դիտորդների ներկայությունը զսպող գործոն է համարում Ադրբեջանի զինված ուժերի համար
18:49 20/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ-ն սկսել է առաքելություն տեղակայել հայ-ադրբեջանական սահմանին
21:34 23/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրդարադատության նախարարն ու ԵՄ դեսպանը քննարկել են ոստիկանության բարեփոխումները
20:02 11/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՅԴ Հայաստանի երիտասարդական միությունը բողոքի ակցիա է կազմակերպել Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության գրասենյակի առջև
19:56 11/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրման Թաթոյանը ԵՄ դեսպանի հետ քննարկել է իրավիճակը մարդու իրավունքների ոլորտում

Наблюдатели ЕС не желают появляться там, где что-то происходит – Андреа Викторин 05/15/2023   15:10  |  Лента новостей
Есть четкая договоренность о том, что наблюдательная миссия ЕС, работающая на армяно-азербайджанской границе, является гражданской, а не военной. Ее основной целью является мониторинг армяно-азербайджанской границы, военной составляющей здесь нет. Об этом сегодня на встрече с журналистами заявила глава делегации Евросоюза в Армении посол Андреа Викторин.
Что касается ответов миссии, о содержании которых в Армении нет каких-либо сведений, посол ЕС отметила: "Миссия не докладывает ни Армении, ни Азербайджану".
"Однако поскольку к миссии подключены офицеры МО, армянская сторона точно зафиксировала эти события", - сказала она.
Комментируя недавнюю агрессию Азербайджана в направлении Сотка, Викторин заявила, что наблюдателей там не было, но они присутствуют вдоль довольно значительного участка границы.
Она добавила, что наблюдатели ЕС не желают появляться там, где что-то происходит.
"Следует также учесть, что в первую очередь за безопасность миссии отвечает армянская сторона", - отметила она.
Викторин подчеркнула, что после появлению в любой точке или проведения мониторинга наблюдатели сразу же передают информацию в Брюссель, а не им.
23:33 12/05/2023  |  Лента новостейМинобороны Армении сообщило о ранении еще одного военнослужащего ВС РА в результате азербайджанской агрессии
22:37 12/05/2023  |  Лента новостейИнтенсивность огня снизилась: Минобороны Армении об обстановке в Гегаркунике
22:14 12/05/2023  |  Лента новостейВС Азербайджана открыли огонь из стрелкового оружия и минометов по армянским позициям у села Верин Шоржа
21:55 12/05/2023  |  Лента новостейМинобороны Армении сообщает об одном погибшем и одном раненом в результате обстрела со стороны азербайджанских ВС