Բրյուսելում քննարկվել է ԼՂ ժողովրդի իրավունքների հարցը. պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել քննարկումները հունիսի 1-ին Քիշնևում 05/14/2023   21:25  |  Քաղաքական
Բրյուսելում տեղի է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը: «Փաստինֆո»-ի տեղեկացմամբ՝ այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը, երկու երկրների միջև սահմանազատման և սահմանային անվտանգության ապահովման աշխատանքներին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համաձայնագրին, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հասցեագրման անհրաժեշտությանը, ինչպես նաև գերիների, անհետ կորածների և այլ հումանիտար խնդիրներին վերաբերող հարցեր:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել քննարկումները հունիսի 1-ին Քիշնևում՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակներում` ՀՀ վարչապետի, Ադրբեջանի նախագահի, Ֆրանսիայի նախագահի և Գերմանիայի կանցլերի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի մասնակցությամբ հնգակողմ և հուլիսին` Բրյուսելում ՀՀ վարչապետի, Ադրբեջանի նախագահի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի եռակողմ հանդիպումների շրջանակում:
21:10 14/05/2023  |  ՔաղաքականՄեր հաջորդ քայլը լինելու է սահմանների դելիմիտացիան՝ սահմանված 1991թ. Ալմա Աթայի հռչակագրով. Միշել
19:35 14/05/2023  |  ՔաղաքականԲրյուսելում ավարտվեց Փաշինյան-Միշել-Ալիև եռակողմ հանդիպումը. այն շուրջ 4 ժամ է տևել
12:45 14/05/2023  |  ՔաղաքականԲրյուսելում մեկնարկել է Միշել-Ալիև հանդիպումը
11:23 08/05/2023  |  ՔաղաքականԿառավարությունը՝ Բրյուսելում Փաշինյանի ու Ալիևի հնարավոր հանդիպման մասին

В правительстве Армении рассказали, что обсуждали Пашинян, Мишель и Алиев на встрече в Брюсселе 05/14/2023   21:31  |  Лента новостей
В Брюсселе состоялась трехсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, председателя Европейского совета Шарля Мишеля и президента Азербайджана Ильхама Алиева. Об этом "ФактИнфо" стало известно из сообщения пресс-службы правительства Армении.
Согласно сообщению, в ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с разблокированием региональной транспортной и экономической инфраструктуры, делимитацией и безопасностью границ между двумя странами, соглашением об урегулировании отношений между Арменией и Азербайджаном, необходимостью решения проблем с правами и безопасностью населения Нагорного Карабаха, а также с пленными, пропавшими без вести, и другие гуманитарные вопросы.
Достигнута договоренность о продолжении обсуждений 1 июня в Кишиневе в рамках пятисторонней встречи с участием премьер-министра Армении, президента Азербайджана, президента Франции, канцлера Германии и председателя Европейского совета на полях саммита Европейского политического сообщества, а также в ходе предстоящей в июле в Брюсселе трехсторонней встречи премьер-министра Армении, президента Азербайджана и председателя Европейского совета.
09:33 14/05/2023  |  Лента новостейПашинян обсудил с Мишелем агрессию Азербайджана против Армении и кризис в Нагорном Карабахе
09:55 09/05/2023  |  Лента новостейВ ЕС подтвердили встречу Пашиняна и Алиева в Брюсселе 14 мая
11:34 08/05/2023  |  Лента новостейВ правительстве Армении прокомментировали информацию о возможной встрече Пашиняна и Алиева в Брюсселе
10:18 08/05/2023Пашинян и Алиев проведут встречу в Брюсселе - FT
14:18 08/03/2023  |  Лента новостейШарль Мишель хочет провести в Брюсселе трехстороннюю встречу с лидерами Армении и Азербайджана – Тойво Клаар