Ադրբեջանը Ծիծեռնավանքն աղվանացնելու և յուրացնելու նպատակ է հետապնդում. ԱՀ ԿԳՄՍ փոխնախարար 05/12/2023 12:02 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի այսպես կոչված «աղվանա-ուդիական» համայնքը համացանցում տարածել է Ծիծեռնավանքի լուսանկարներ, որոնցից պարզ է դառնում, որ հայոց հնագույն վանքում վանդալիզմի հերթական գործողությունն է իրականացվել:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Արցախի Հանրապետության ԿԳՄՍ փոխնախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանը նշել է, որ Ծիծեռնավանքում ադրբեջանական վանդալիզմի դրսևորման վերաբերյալ տեղեկատվությունը տրամադրել է «Monument Watch» հուշարձանների դիտարկման և ուսումնասիրության անկախ ակադեմիական հարթակը:
«Հատկանշելի է Ծիծեռնավանքի եզակի շուրֆի քանդելը, որն ըստ հետազոտող Ալեքսան Հակոբյանի՝ կավաշաղախ հատակի տակ ագուցված, Ծիծեռնավանքի եզակի ֆենոմեններից մեկը հանդիսացող գինու կարաս է։ Լուսանկրաներից երևում է Ծիծեռնավանքի Սուրբ սեղանի բացակայությունը, բեմի վրա մոմավառությանը, որը նույնպես վնաս հասցնելու տարբերակներից է: Ցավոք, ադրբեջանական մշակութային էթնոցիդի այդ քաղաքականությունը նոր չէ։ Նրանք Ծիծեռնավանքն աղվանացնելու ու այդ անվան տակ յուրացնելու նպատակ են հետապնդում»,- ասել է Լ. Հովհաննիսյանը՝ ընդգծելով, որ չնայած Հաագայի արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանը, ըստ որի պետք է արգելվեն հայկական եկեղեցիների պղծման գործողությունները, Ադրբեջանը շարունակում էմշակութային ցեղասպանության իր քաղաքականությունը։
«Մենք գործ ունենք մի թշնամու հետ, որն ընդհանրապես որևէ միջազգային կամ որևէ այլ արձագանք հաշվի չի առնում, վարում է իր քաղաքականությունը և, ցավոք, մնում է անպատիժ»,- եզրափակել է ԿԳՄՍ փոխնախարարը:

Азербайджан задался целью "албанизировать" и узурпировать Цицернаванк – замглавы МОНКС Арцаха 05/12/2023 12:57 | Лента новостей
Так называемая «Агвана-удинская» община Азербайджана распространила в Интернете фотографии Цицернаванка, из которых становится ясно, что в древнем армянском монастыре был совершен очередной акт вандализма. В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Лерник Ованнисян отметил, что информацию о проявлении азербайджанского вандализма в Цицернаванке предоставила независимая академическая платформа наблюдения и изучения памятников «Monument Watch» .
«Примечателен снос уникального шурфа Цицернаванка, который, по мнению исследователя Алексана Акопяна, представляет собой винный кувшин, спрятанный под глиняным полом, что является одним из уникальных феноменов Цицернаванка. На фотографиях видно отсутствие Престола Цицернаванка, свечей на сцене, что также является одним из вариантов повреждения. К сожалению, эта политика азербайджанского культурного этноцида не нова. Они преследуют цель под видом "албанизации" Цицернаванка узурпировать его", - сказал Л. Ованнисян, подчеркнув, что, несмотря на решение Международного суда Гааги, согласно которому надлежит запретить осквернение армянских церквей, Азербайджан продолжает политику культурного геноцида.
«Мы имеем дело с врагом, который не учитывает ни международной, ни какой-либо другой реакции, ведет свою политику и, к сожалению, остается безнаказанным», — заключил замминистра ОНКС.