Ադրբեջանի ապօրինի գործողությունը Բրյուսելում և Մոսկվայում նախատեսված հանդիպումները խաթարելու բացահայտ փորձ է. ԵԱՀԿ-ում ՀՀ առաքելության ղեկավար 05/12/2023   15:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 11-ին ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի առաքելության նախաձեռնությամբ ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստի օրակարգ է բերվել «Ադրբեջանի հերթական սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունները Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ» խորագիրը կրող ընթացիկ հարցը:Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ-ից։
ՀՀ առաքելության ղեկավար, դեսպան Արմեն Պապիկյանն իր ելույթում նշել է, որ մայիսի 11-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանի զինված ուժերը ականանետների և հրետանային միջոցների կիրառմամբ կրակ են բացել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի ուղղությամբ, որի արդյունքում հայկական կողմն ունի վիրավորներ:
ՀՀ առաքելության ղեկավարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառումը միտված է ամբողջությամբ խաթարել Հարավային Կովկասում կայունություն հաստատելու միջազգային գործընկերների կողմից գործադրվող ջանքերը և նպատակ ունի զրոյացնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ Վաշինգտոնում տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքները: Այս ապօրինի գործողությունը նաև Բրյուսելում և Մոսկվայում առաջիկայում նախատեսված հանդիպումները խաթարելու բացահայտ փորձ է:
Արմեն Պապիկյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը նաև նպատակ ունի միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղել Լաչինի միջանցքի շարունակական արգելափակման, դրա արդյունքում առաջացած հումանիտար ճգնաժամի, անցակետի ապօրինի տեղադրման և ԿԽՄԿ-ի գործունեության խափանման փաստերից, որոնք միտված են Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումներ իրականացնելու և Լեռնային Ղարաբաղն ամբողջությամբ հայաթափելու իր քաղաքականության հետևողական իրագործմանը։
Դեսպանն ընդգծել է նաև, որ Հայաստանի Հանրապետությունը կշարունակի իր ջանքերը՝ ուղղված հակամարտության կայուն կարգավորմանը և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը՝ Հարավային Կովկասում խաղաղություն և անվտանգություն հաստատելու համար:

Азербайджан очередной провокацией пытается сорвать предстоящие встречи в Брюсселе и Москве - постпред Армении при ОБСЕ 05/12/2023   15:55  |  Лента новостей
По инициативе миссии Армении при ОБСЕ в повестку дня заседания Постоянного совета ОБСЕ 11 мая был внесен актуальный вопрос "Очередные провокационные и агрессивные действия Азербайджана в отношении суверенной территории Армении". Об этом сообщает МИД Армении.
Глава миссии Армении, посол Армен Папикян в своем выступлении отметил, что ранним утром 11 мая вооруженные силы Азербайджана открыли огонь в направлении суверенной территории Республики Армения из минометов и артиллерии, в результате чего у армянской стороны есть раненые.
Глава миссии Армении подчеркнул, что применение Азербайджаном силы нацелено на полный срыв усилий международных партнеров по установлению стабильности на Южном Кавказе и имеет целью свести на нет итоги состоявшейся в Вашингтоне встречи по нормализации отношений между Арменией и Азербайджан. Эти незаконные действия также является явной попыткой сорвать предстоящие встречи в Брюсселе и Москве.
Армен Папикян также подчеркнул, что Азербайджан стремится отвлечь внимание международного сообщества от фактов продолжающегося блокирования Лачинского коридора, возникшего вследствие этого гуманитарного кризиса, незаконной установки КПП и срыва деятельности МККК, направленных  на последовательное проведение политики полной деарменизации Нагорного Карабаха.
Посол также подчеркнул, что Республика Армения продолжит свои усилия, направленные на устойчивое урегулирование конфликта и нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном для установления мира и безопасности на Южном Кавказе.