Գեղամ Ստեփանյանը կոչ է արել ամերիկյան օրենսդիրներին և քաղաքական որոշում կայացնողներին չբավարարվել միայն Ադրբեջանին դատապարտող հայտարարություններով և կոչերով 05/12/2023   15:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը մասնակցել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի (ANCA) կողմից ԱՄՆ Կոնգրեսի գրասենյակների համար անցկացված ճեպազրույցին։ Ճեպազրույցին մասնակցել են Արցախի Հայ դատի գրասենյակի ղեկավար Գև Իսկաջյանն ու Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի՝ կառավարության հետ կապերի տնօրեն Թերեզա Երիմյանը։ Այս մասին տեղեկացանք Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանի ֆեյսբուքյան էջից։
Պաշտպանը թարմացումներ է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Արցախի 150-օրյա շրջափակման ընթացքում մարդու իրավունքների լայնածավալ խախտումների վերաբերյալ և ընդգծել հումանիտար ճգնաժամի հետևանքների վերացման և կանխման հարցում միջազգային հանրության ներգրավման խիստ անհրաժեշտությունը։
Գեղամ Ստեփանյանն անդրադարձել է ապրիլի 23-ից Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի վրա ադրբեջանական ապօրինի անցակետի տեղադրմանը, որի հետևանքով խորացել է հումանիտար ճգնաժամն Արցախում, խաթարվել է անգամ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գործունեությունը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը կոչ է արել ամերիկյան օրենսդիրներին և քաղաքական որոշում կայացնողներին չբավարարվել միայն Ադրբեջանին դատապարտող հայտարարություններով և կոչերով, այլ ձեռնարկել գործուն պատժիչ քայլեր Արցախի ժողովրդի նկատմամբ
Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտման և ցեղասպանական քաղաքականությանը վերջ դնելու համար։
17:52 10/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը դիտավորյալ խոչընդոտում է Կարմիր խաչի գործունեությունը. Գեղամ Ստեփանյան
22:01 03/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀաջողվել է ճեղքել Արցախում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ Ադրբեջանի կողմից տարածվող նարատիվները. հաջորդիվ պետք է դրդենք միջազգային դերակատարներին' իրական քայլերի անցնել. Արցախի ՄԻՊ
15:37 27/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրթուր Խաչատրյանը և Գեղամ Ստեփանյանը Արգենտինայում մասնակցել են Մարդու իրավունքների համաշխարհային 3-րդ ֆորումին
16:29 10/03/2023  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանի ՄԻՊ-ը միտումնավոր ապատեղեկատվություն է տարածում և անհիմն հայտարարություններ անում․ Արցախի ՄԻՊ

Омбудсмен Арцаха призвал американских законодателей не ограничиваться только заявлениями и принять карательные меры в отношении Азербайджана 05/12/2023   15:08  |  Лента новостей
Защитник прав человека(омбудсмен) Республики Арцах Гегам Степанян принял участие в брифинге, проведенном Армянским национальным комитетом Америки (АНКА) для офисов Конгресса США. В брифинге приняли участие руководитель офиса «Ай Дата» Арцаха Гев Искаджян и директор по связям с правительством Армянского национального комитета Америки Тереза Еримян.
Омбудсмен представил обновлённые данные о широкомасштабных нарушениях прав человека в ходе 150-дневной блокады Арцаха со стороны Азербайджана и подчеркнул острую необходимость вовлечения международного сообщества в устранение и предотвращение последствий гуманитарного кризиса.
Гегам Степанян коснулся установки незаконного азербайджанского КПП с 23 апреля на единственной дороге, связывающей Арцах с Арменией, в результате чего в Арцахе углубился гуманитарный кризис, нарушена даже деятельность Международного Комитета Красного Креста (МККК).
Защитник прав человека призвал американских законодателей и лиц, принимающих политические решения, не ограничиваться только заявлениями и призывами, осуждающими Азербайджан, а предпринимать действенные карательные шаги для прекращения проводимой Азербайджаном политики этнической чистки и геноцида в отношении народа Арцаха.