Հայաստանը դրական է գնահատում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության գործունեությունը. Փոխնախարարը կարծում է՝ ադրբեջանական սադրանքներին դիտորդները չէին կարող արձագանք տալ 05/12/2023   15:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը դրական է գնահատում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության գործունեությունը երկրում։ ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը, անդրադառնալով մայիսի 11-ից Սոթքի ուղղությամբ Ադրբեջանի ագրեսիային ու ԵՄ առաքելության արձագանքին, նշեց, որ դիտորդները չէին կարող որևէ արձագանք տալ ադրբեջանական սադրանքների վերաբերյալ:
«Իրենց դերակատարումն է պարբերաբար զեկույցներ պատրաստել Բրյուսելի, ԵՄ անդամ երկրների համար, պարբերաբար այցելել սահմանի բոլոր հատվածներ: Իրենց ներկայությունն արդեն իսկ ներդրում է իրավիճակը բարելավելու առումով: Դա ստեղծում է հոգեբանական առումով ավելի ապահով մթնոլորտ տեղում: Եվ այդ առումով առաքելությունն ամբողջությամբ կատարում է իր վրա դրված մանդատը»,- նշեց նա։
18:32 11/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԳեղարքունիքի մարզի գյուղերի հարևանությամբ ադրբեջանական զինված ծառայողների ապօրինի տեղակայումների մասին
18:02 11/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՇտապօգնության մեքենան թիրախավորելն արգելված է միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերով. ՄԻՊ

Замглавы МИД Армении оценил эффективность гражданской миссии ЕС на фоне вчерашней провокации Азербайджана 05/12/2023   16:43  |  Лента новостей
Армения положительно оценивает деятельность гражданской наблюдательной миссии ЕС. Замглавы МИД Армении Паруйр Ованнисян, комментируя вчерашнюю агрессию Азербайджана в направлении Сотка и реакцию на нее миссии ЕС, отметил, что наблюдатели не могли отреагировать на азербайджанские провокации.
"Их функция заключается в подготовке отчетов для Брюсселя и стран-членов ЕС, а также посещение всех участков границы. Их присутствие – уже вклад в улучшение ситуации, оно создает с психологической точки зрения более безопасную атмосферу на местах. И в этой связи миссия полностью выполняет свои обязательства в рамках мандата", - отметил он.