Կիրառե՛ք պատժամիջոցներ, պատասխանատվության ենթարկեք Ադրբեջանին՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ հերթական ռազմական ագրեսիայի համար. Թովմասյանը գրություններ է ուղղել միջազգային գործընկերներին 05/11/2023 11:45 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, անկուսակցական Թագուհի Թովմասյանը հրատապ գրություններ է ուղղել միջազգային գործընկերներին՝ պահանջելով կիրառել պատժամիջոցներ Ադրբեջանի նկատմամբ՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ հերթական ռազմական ագրեսիայի համար։
«Դեռ 2023 թվականի մարտի 15-ին միջազգային կառույցներին ահազանգել էի, որ Հայաստանում շփման գծի ողջ երկայնքով նկատվում է ադրբեջանական զինուժի, ծանր տեխնիկայի տեղաշարժ․ սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների համար է անգամ այն տեսանելի:
Բացի այդ, Ադրբեջանի հնարավոր ռազմական ագրեսիայի մասին ահազանագել էի նաև ապրիլի 25-29-ին Բրյուսել կատարած այցիս ժամանակ Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության պաշտոնյաների, Եվրոպական խորհրդարանի ներկայացուցիչների հետ պաշտոնական հանդիպումներում։
Ցավոք միջազգային կառույցները, չնայած իրենց բոլոր մտահոգություններին, չկիրառեցին գործնական քայլեր՝ կանխելու Ադրբեջանի նոր ագրեսիան, որի հետևանքով արդեն ունենք 4 վիրավոր, կոպիտ ոտնահարվել են ՀՀ սահմանամերձ բնակիչների կյանքի և մյուս հիմնարար իրավունքները, և, առհասարակ, միջազգային իրավունքը։
Հրատապ գրություններ եմ ուղարկում միջազգային բոլոր գործընկերներիս՝ ահազանգելով, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները այսօր հրետանային և ականանետային միջոցներից կրակ են բացել Սոթքի ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ:
Պահանջում եմ հրատապ արձագանքել, կիրառել պատժամիջոցներ, պատասխանատվության ենթարկել Ադրբեջանին՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ հերթական ռազմական ագրեսիայի համար»,-ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Թագուհի Թովմասյանը։

Введите санкции: депутат требует от международного сообщества привлечь Азербайджан к ответственности за очередную военную агрессию против Армении 05/11/2023   12:18  |  Лента новостей
Председатель Постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Национального собрания РА, беспартийная Тагуи Товмасян направила  срочные письма международным коллегам относительно применения санкций, привлечения Азербайджана к ответственности за очередную военную агрессию против суверенной территории Армении.
Депутат сообщила, что еще 15 марта 2023 года она уведомила международные институты о том, что вдоль линии соприкосновения в Армении наблюдается передвижение азербайджанских вооруженных сил и тяжелой техники - это видно даже жителям приграничных населенных пунктов.
Кроме того, депутат предупреждала о возможной военной агрессии Азербайджана во время своего визита в Брюссель 25-29 апреля на официальных встречах с должностными лицами Европейской службы внешних связей и представителями Европарламента.
"К сожалению, международные структуры, несмотря на все свои опасения, не предприняли практических шагов для предотвращения новой агрессии Азербайджана, в результате которой у нас уже есть 4 раненых, грубо нарушены право на жизнь и другие основополагающие права приграничных жителей РА и фундаментальные положения международного права в целом. Направляю срочные письма всем своим международным коллегам, предупреждая их о том, что сегодня подразделения ВС Азербайджана открыли огонь из артиллерии и минометов в направлении армянских позиций, расположенных в направлении Сотка", - написал Товмасян на своей странице в Facebook.
Депутат требует срочно отреагировать, применить санкции, привлечь Азербайджан к ответственности за очередную военную агрессию против суверенной территории Республики Армения.