Պուտինի շփումներ Փաշինյանի և Ալիևի հետ այս պահին նախատեսված չեն. Պեսկով 05/11/2023 15:25 | Քաղաքական
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շփումներ չի նախատեսում՝ Երևանի և Բաքվի միջև նոր սրացման ֆոնին։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում նշել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ ի պատասխան ТАСС-ի հարցին։
«Ներկա պահին չի նախատեսվում, բայց շփումները շարունակվում են։ Նախօրեին Պուտինը առանձին զրույց է ունեցել Մոսկվայում գտնվող Փաշինյանի հետ, շփումները շարունակվում են ադրբեջանական կողմի հետ։ Ռուսաստանը շարունակում է կատարել իր գործառույթները, որոնք նախատեսված են եռակողմ փաստաթղթերով», - ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
«Իհարկե, մենք կողմերից զուսպ մոտեցում ենք ակնկալում և կոչ ենք անում չձեռնարկել որևէ գործողություն, որը կարող է հանգեցնել լարվածության աճի: Մենք կշարունակենք մեր շփումները Բաքվի և Երևանի հետ»,- եզրափակել է Պեսկովը։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 11-ին՝ ժամը 06:00-ից, ադրբեջանական զինուժի ստորաբաժանումները հրետանուց և ականանետերից կրակ են բացել Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզի Սոթքի ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ։
Ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքում չորս հայ զինծառայող վիրավորվել է. նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում։

Контакты Путина с Пашиняном и Алиевым в настоящий момент не планируются - Песков 05/11/2023 14:27 | Лента новостей
Контакты президента РФ Владимира Путина с премьером Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым на фоне нового обострения между Ереваном и Баку в настоящий момент не планируются, сообщил в четверг журналистам пресс-секретарь главы российского государства Дмитрий Песков, отвечая на вопрос ТАСС.
"Пока в настоящий момент нет, но контакты продолжаются. Путин буквально позавчера имел отдельную беседу с Пашиняном, который был в Москве, продолжаются контакты и с азербайджанской стороной. Россия продолжает выполнять свои функции, которые предусмотрены в соответствии с трехсторонними документами", - сказал представитель Кремля.
"Мы, конечно же, ожидаем от сторон сдержанного подхода и призываем не предпринимать каких-либо действий, которые могли бы вести к росту напряженности. Мы продолжим наши контакты с Баку и с Ереваном", - заключил Песков.
Напомним, с 06:00 11 мая подразделения ВС Азербайджана открыли огонь из артиллерии и минометов по армянским позициям, расположенным в направлении Сотка Гегаркуникской области РА.
В результате азербайджанской агрессии ранения получили четверо армянских военнослужащих. Их жизни вне опасности.