Դադարեցնել բանակցային գործընթացն ուժի կիրառմամբ խաթարելու և դրանով ՀՀ-ի վրա ճնշում գործադրելու ամոթալի փորձերը. ԱԳՆ 05/11/2023 10:35 | Քաղաքական
Մայիսի 11-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանի զինված ուժերը, հերթական անգամ դիմելով սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունների, ականանետների և հրետանային միջոցների կիրառմամբ կրակ են բացել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ: Հայկական կողմն ունի վիրավորներ: Այս մասին հայտարարություն է տարածել Հայաստանի ԱԳՆ-ն:
«Միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներից մեկի՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման այս հերթական խախտումներն ի ցույց են դնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, այդ թվում՝ 2022թ. հոկտեմբերի 31-ին Սոչիի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների նկատմամբ ադրբեջանական կողմի արհամարհանքը:
Իրավիճակի ապակայունացմանը միտված Ադրբեջանի այս գործողությունները բացահայտ արհամարհանք են նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ տեղի ունեցած Վաշինգտոնի հանդիպմանը, Բրյուսելում և Մոսկվայում նախատեսված հանդիպումներին, Հարավային Կովկասում կայունությամբ և խաղաղությամբ հետաքրքրված միջազգային գործընկերների կողմից գործադրվող ջանքերին:
Կոչ ենք անում Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը դադարեցնել բանակցային գործընթացն ուժի կիրառմամբ խաթարելու և դրանով Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու անհիմն, չարդարացված և ամոթալի փորձերը»,- նշված է հայտարարությունում:

Ереван призвал Баку прекратить постыдные попытки сорвать переговорный процесс путем применения силы 05/11/2023   11:05  |  Лента новостей
С раннего утра 11 мая ВС Азербайджана, в очередной раз прибегнув к провокационным и агрессивным действиям, с применением минометов и средств артиллерии открыли огонь по суверенной территории Республики Армения. С армянской стороны есть раненые. Об этом говорится в заявлении министерства иностранных дел Армении.
"Очередные нарушения одного из основополагающих принципов международного права – неприменения силы или угрозы силой – демонстрируют пренебрежительное отношение азербайджанской стороны к достигнутым договоренностям, в том числе к обязательствам, принятым трехсторонним заявлением от 31 октября 2022 года в Сочи", - отмечается в заявлении.
В МИД РА отметили, что направленные на дестабилизацию ситуации действия Азербайджана являются открытым пренебрежением к состоявшейся в Вашингтоне встрече глав МИД Армении и Азербайджана по урегулированию отношений между Ереваном и Баку, запланированным в Брюсселе и Москве встречам, усилиям международных партнеров, заинтересованных в стабильности и мире на Южном Кавказе.
МИД Армении призывает военно-политическое руководство Азербайджана прекратить безосновательные, неоправданные и постыдные попытки сорвать переговорный процесс путем применения силы и тем самым оказать давление на Армению.