Արարատ Միրզոյանը Պորտուգալիայի ԱԳ նախարարին է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված մարդասիրական իրավիճակը 05/11/2023   22:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 11-ին Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Պորտուգալիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ժուաու Գոմըշ Կռավինյուի հետ: Այս մասին հայտնել է ՀՀ ԱԳ նախարարությունը։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել «հայ-պորտուգալական երկկողմ օրակարգի հարցերի շուրջ՝ անդրադառնալով քաղաքական երկխոսության դինամիկայի պահպանման հարցում բարձրաստիճան փոխայցելությունների կարևորությանը, ինչպես նաև առևտրատնտեսական, մշակութային, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում երկու երկրների համագործակցության զարգացման հեռանկարներին»:
Անդրադարձ է կատարվել նաև միջազգային հարթակներում փոխգործակցությանը, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերությանն առնչվող հարցերի:
«Հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող հարցեր: ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձ է կատարել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման շուրջ վերջին զարգացումներին:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ քաղաքականությունն ու սադրանքները միտված են խաթարելու բանակցային գործընթացին ուղղված ջանքերը, ինչի դրսևորումն էին ՀՀ ինքնիշխան տարանքի նկատմամբ մայիսի 11-ի հերթական սադրիչ գործողությունները:
Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել նաև Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված մարդասիրական իրավիճակը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի գործողությունները ոչ միայն խախտում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունն ու միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը, այլև բացահայտ արհամարհանք են միջազգային գործընկերների հստակ կոչերին, Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
23:14 01/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀերթական ապացույցը՝ Նիկոլ-Իլհամ-Արայիկ եռամիասնությունն է աշխատում համադրված. Գեղամ Մանուկյան

Продолжающаяся агрессивная политика и провокации Азербайджана направлены на подрыв усилий в переговорном процессе - Мирзоян 05/12/2023   09:21  |  Лента новостей
Министра иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 11 мая провел телефонный разговор с главой МИД  Португалии Жоао Гомешем Кравиньо. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам двусторонней повестки армяно-португальских отношений, отметив важность взаимных визитов на высоком уровне для поддержания динамики политического диалога, а также перспектив развития сотрудничества двух стран в торгово-экономической, культурной сферах и в области информационных технологий. Были также затронуты вопросы сотрудничества на международных площадках и партнерства между Арменией и ЕС.
В ходе телефонного разговора были обсуждены вопросы региональной безопасности и стабильности. Министр иностранных дел Армении коснулся последних событий, касающихся урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. Министр Мирзоян подчеркнул, что продолжающаяся агрессивная политика и провокации Азербайджана направлены на подрыв усилий в переговорном процессе, примером чего являются очередные провокационные действия в отношении суверенной территории Армении, осуществленные 11 мая.
Министр Мирзоян также представил собеседнику гуманитарную ситуацию, сложившуюся в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, подчеркнув, что действия Азербайджана не только нарушают Трехстороннее заявление от 9 ноября и нормы международного гуманитарного права, но и являются открытым пренебрежением четкими призывами международных партнеров и решением Международного Суда ООН.