Խաղաղապահների ուղեկցությամբ՝ ծանր վիճակում գտնվող 9 բուժառու շտապօգնության մեքենայով այսօր Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան 05/11/2023   18:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր ծանր վիճակում գտնվող 9 բուժառու ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ և շտապ օգնության մեքենայով Արցախից տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ, իսկ ևս 21-ը դեռևս սպասում են իրենց տեղափոխման հնարավորությանը: «Փաստինֆո»-ին այս մասին տեղեկացնում է Արցախի Առողջապահության նախարարությունը։
Հաշվի առնելով, որ ապրիլի 29-ից ադրբեջանական կողմի հարուցած խոչընդոտների պատճառով դադարեցված են Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից Արցախի բուժառուների տեղափոխությունները Հայաստան, ինչի հետևանքով առ այսօր արդեն 30 բուժառու զրկվել էր տեղափոխման հնարավորությունից, արցախյան կողմը ստիպված է եղել դիմել ռուս խաղաղապահների աջակցությանը և հրատապ կարիք ունեցող հիվանդներին տեղափոխել հայաստանյան բուժհիմնարկներ՝ նրանց կյանքը փրկելու համար:
Իսկ մնացած 21 բուժառուները գտնվում են Արցախի բժիշկների հսկողության ներքո, որոնց կողմից ձեռնարկվում են հնարավոր բոլոր միջոցները՝ նրանց առողջական վիճակի հետագա վատթարացումը կանխելու համար:
Խիստ կարևոր է, որ օր առաջ վերականգնվեն Կարմիր խաչի կողմից իրականացվող՝ հիվանդների և դեղորայքի հումանիտար փոխադրումները՝ առանց ադրբեջանցիների կողմից որևէ խոչընդոտի և հսկողական միջամտության: Դա անհրաժեշտ պայման է Արցախի առողջապահության համակարգի արդյունավետ գործունեության համար:

9 пациентов в критическом состоянии были доставлены из Арцаха в Армению в сопровождении российских миротворцев 05/11/2023 19:05 | Лента новостей
9 пациентов в критическом состоянии сегодня были доставлены из Арцаха в специализированные медицинские центры Армении на машине скорой помощи в сопровождении российских миротворцев, еще 21 пациент ожидает возможности перевозки. Об этом "ФактИнфо" стало известно из сообщения Минздрава Республики Арцах.
С учетом того, что с 29 апреля из-за препятствий, созданных азербайджанской стороной, Международный комитет Красного Креста прекратил перевозку арцахских пациентов в Армению, в результате чего 30 пациентов были лишены возможности транспортировки, арцахской стороне пришлось прибегнуть к помощи российских миротворцев, чтобы доставить их в медицинские учреждения Армении для спасения их жизней.
Остальные пациенты (21 чел.) находятся под наблюдением арцахских врачей, которые принимают все возможные меры для предотвращения дальнейшего ухудшения состояния их здоровья.
"Очень важно, чтобы гуманитарная перевозка больных и медикаментов, осуществляемая Красным Крестом, была восстановлена как можно раньше, без каких-либо препятствий и надзорного вмешательства со стороны азербайджанцев. Это необходимое условие эффективного функционирования системы здравоохранения Арцаха", - написал экс-госминистр, советник государственного министра Арцаха Артак Бегларян в своем Telegram-канале.