Ադրբեջանցիները վանդալիզմի են ենթարկել Հադրութի կենտրոնական գրադարանը 05/10/2023   14:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց Հադրութի Ավ. Իսահակյանի անվան կենտրոնական գրադարանի տնօրեն՝ Վարսիկ Ամիրջանյանը, ով ադրբեջանական լրատվամիջոցների տարածած տեսանյութում է նկատել, որ շինությունը բացակայում է:
«Հադրութի կենտրոնական գրադարանի շենքը կառուցվել էր դեռևս 1932 թվականին: Ադրբեջանցիների հրապարակած տեսանյութից   երևում է, որ գրադարանի շենքից գրեթե ոչինչ չի մնացել»,- ասում է գրադարանի տնօրենը։
Նրա խոսքով՝ 2020 թվականի տվյալներով գրադարանի ֆոնդը կազմում էր մոտ` 39 հազար 720 կտոր գիրք։ Մոտ 750-800 ընթերցող ունեինք: Այս պահին գրքային ֆոնդից տեղեկություն չկա»,-նշել է Վ.Ամիրջանյանը՝ հավելելով, որ  դիմելու են  Արցախի մշակութային ժառանգության պաշտպանության պետական խորհրդին՝ ադրբեջանական մշակութային հերթական վանդալիզմի դրսևորումը միջազգային ատյաններում բարձրաձայնելու համար:
15:14 13/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը հիմնահատակ ավիրել է Հադրութի շրջանի Մոխրենիս գյուղի Սուրբ Սարգիս եկեղեցին
17:25 09/09/2022  |  Քրեական խրոնիկոնՀադրութի Մեծ Թաղեր համայնքի ղեկավարը մեղավոր է ճանաչվել պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար
22:02 20/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎահրամ Դումանյանը հյուրընկալել է «... և արցունքը փոխեց իր համը» գրքի հեղինակ, Հադրութից Երևան տեղափոխված 11-ամյա Վիկա Ավետիսյանին
14:01 24/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՕկուպացված Շուշիում, Հադրութում և Մատաղիսում Ադրբեջանը մզկիթներ է կառուցում
23:43 01/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԳումարտակի հրամանատարը մեղադրվում է մարտադաշտն ինքնակամ լքելու մեջ. գործն ուղարկվել է դատարան
16:32 19/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր օրերի օկուպացված Հադրութը. Քաղաքն այսօր գտնվում է բարբարոսների ձեռքին

Очередной акт вандализма: азербайджанцы уничтожили Гадрутскую центральную библиотеку 05/10/2023   14:55  |  Лента новостей
Азербайджанцы уничтожили центральную библиотеку оккупированного города Гадрут. Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сообщила директор Гадрутской центральной библиотеки им. Аветика Исаакяна Варсик Амирджанян, которая заметила, что здание отсутствует на видео, распространенном азербайджанскими СМИ.
“Здание центральной библиотеки Гадрута было построено еще в 1932 году. На кадрах, опубликованных азербайджанцами, видно, что от здания библиотеки практически ничего не осталось”, — отмечает директор библиотеки.
По данным на 2020 год фонд библиотеки насчитывал 39 тыс. 720 книг. "У нас было около 750-800 читателей. Информации о книжном фонде на данный момент нет", - отметила Амирджанян. Она добавила, что планирует обратиться в Государственный совет по защите культурного наследия Арцаха, чтобы вопрос об очередном учиненном азербайджанцами акте вандализма против культуры был поднят в междуанродных инстанциях.