Ադրբեջանը թույլ չի տալիս ԿԽՄԿ մեքենաներին հիվանդների տեղափոխել Արցախից Հայաստան․ ահազանգում է ՄԻՊ-ը 05/10/2023 15:39 | Մեկնաբանություն
Ադրբեջանի իշխանությունները, Լաչինի միջանցքում անցակետ տեղադրելու անօրինական գործողությունից հետո, արգելում է Կարմիր խաչի մեքենաների տեղաշարժը և հիվանդների տեղափոխումը միջանցքով։ Իրավիճակի մասին ահազանգել է Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։
«Անցակետ տեղադրելուց հետո Ադրբեջանն ամեն հնարավոր ձևով խափանում է Կարմիր խաչի գործունեությունն Արցախում։ Արդեն 11 օր է՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն չի կարողանում առողջական ծայրահեղ վիճակում գտնվող հիվանդների տեղափոխել Հայաստանի բուժհաստատություններ»,- թվիթերյան իր էջում գրել է Ստեփանյանը։

Азербайджан не позволяет МККК перевозить тяжелобольных пациентов из Арцаха в Армению 05/10/2023   16:08  |  Лента новостей
Власти Азербайджана после незаконного установки КПП в Лачинском коридоре запретили передвижение автомобилей Международного комитета Красного Креста и перевозку пациентов через коридор. Тревожные вести сообщает Защитник прав человека(омбудсмен) Республики Арцах Гегам Степанян.
"После установки КПП Азербайджан всячески препятствует деятельности Международного комитета Красного Креста в Арцахе. Уже 11 дней автомобили МККК не могут перевозить находящихся в критическом состоянии пациентов в медицинские учреждения Армении", - написал Степанян в своем микроблоге в Twitter.