Ադրբեջանը դիտավորյալ խոչընդոտում է Կարմիր խաչի գործունեությունը. Գեղամ Ստեփանյան 05/10/2023   17:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 23-ին Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղու վրա՝ Հակարի կամրջի մոտ, անօրինական հսկիչ անցագրային կետ տեղադրելուց ի վեր Ադրբեջանի կողմից արհեստական պատճառաբանություններով խոչընդոտվում է Լեռնային Ղարաբաղում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի բնականոն գործունեությունը, որով ադրբեջանական կողմը ոչ միայն ոտնահարում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի դրույթները, այլև կոպտորեն խախտում է շրջափակման ընթացքում ծայրահեղ ծանր առողջական վիճակում գտնվող անձանց ՀՀ տեղափոխելու շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը։ Սրանով իսկ Ադրբեջանը ուղիղ անտեսում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշումը, որով դատարանի պարտավորեցրել է Ադրբեջանին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ և բավարար միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով Հայաստանում բժշկական օգնություն ստանալու կարիք ունեցող ծանր հիվանդ անձանց տեղաշարժը: Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը.
«Այս ընթացքում ԿԽՄԿ-ի կողմից բուժառուների տեղափոխում իրականացվել է երկու անգամ՝ ապրիլի 28-ին (13 բուժառու) և ապրիլի 29-ին (16 բուժառու): Ապրիլի 29-ից ամբողջությամբ դադարել են ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ բուժառուների տեղափոխումը ՀՀ բուժհաստատություններ։ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից ձեռք բերված տեղեկության համաձայն՝ ադրբեջանական կողմն առաջ է քաշել հավելյալ պայմաններ՝ պահանջելով ստուգել բուժառուներին տեղափոխող մեքենաները, ինչպես նաև Կարմիր խաչի աշխատակիցների և բուժառուների անձնագրերը՝ խախտելով մինչ այդ ձեռք բերված համաձայնությունները։ Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունից ստացված տեղեկությունների համաձայն՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող 30 հիվանդ սպասում է շտապ տեղափոխման:
Ադրբեջանի կողմից դիտավորյալ խոչընդոտվում է նաև Կարմիր խաչի միջոցով անհրաժեշտ դեղորայքի մատակարարումը դեպի Արցախ, որի հետևանքով լրջագույն խնդիրներ են առաջանում Արցախի բուժհաստատություններում։
Ադրբեջանական կողմը, նպատակ ունենալով ամբողջության մեկուսացնելու Արցախը, նպատակաուղղված գործողություններ է ձեռնարկում՝ խոչընդոտելու անգամ հումանիտար կազմակերպությունների գործունեությունը Արցախում՝ պարբերաբար անրհեստական հավելյալ պահանջներ ներկայացնելով։
Անգամ հումանիտար բնույթի հարցերում Ադրբեջանը պատրաստ չէ դրսևորելու կառուցողականություն և առիթը բաց չի թողնում ահաբեկելու բնակչությանը և խորացնելու մարդկանց՝ շրջափակման հետևանքով առաջացած թե՛ ֆիզիկական, թե՛ հոգեբանական տառապանքները՝ դիտավորյալ խորացնելով հումանիտար ճգնաժամը։
Ադրբեջանի վարքագիծը ուղիղ հակասում է միջազգային իրավունքին և մարդասիրության սկզբունքներին, ինչը պետք է արժանանա միջազգային կազմակերպությունների և իրավապաշտպան համայնքի հստակ դատապարտմանը։
Ակնակալում ենք միջազգային կառույցների գործնական միջամտությունը հումանիտար բնույթի այս կարևորագույն խնդրի կարգավորման ուղղությամբ»։
22:01 03/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀաջողվել է ճեղքել Արցախում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ Ադրբեջանի կողմից տարածվող նարատիվները. հաջորդիվ պետք է դրդենք միջազգային դերակատարներին' իրական քայլերի անցնել. Արցախի ՄԻՊ
15:37 27/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրթուր Խաչատրյանը և Գեղամ Ստեփանյանը Արգենտինայում մասնակցել են Մարդու իրավունքների համաշխարհային 3-րդ ֆորումին
16:29 10/03/2023  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանի ՄԻՊ-ը միտումնավոր ապատեղեկատվություն է տարածում և անհիմն հայտարարություններ անում․ Արցախի ՄԻՊ

Азербайджан намеренно препятствует деятельности Красного Креста - омбудсмен Арцаха 05/10/2023   18:03  |  Лента новостей
С момента установки незаконного контрольно-пропускного пункта на автодороге Горис-Степанакерт вблизи моста Хакари 23 апреля Азербайджан искусственно препятствует нормальной работе Международного Комитета Красного Креста (МККК) в Нагорном Карабахе, чем азербайджанская сторона не только нарушает положения международного гуманитарного права, но и грубо нарушает достигнутое во время блокады соглашение о транспортировке в Армению лиц, находящихся в крайне тяжелом состоянии.  Об этом написал Защитник прав человека(омбудсмен) Республики Арцах Гегам Степанян в Facebook.
Таким образом,  указал Степанян, Азербайджан прямо игнорирует решение Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) от 21 декабря 2022 года, обязывающее Азербайджан принять все необходимые и достаточные меры для обеспечения перемещения в Армению тяжелобольных лиц, нуждающихся в медицинском лечении, через “Лачинский коридор”.
Он сообщил, что за это время МККК перевозил пациентов лишь дважды: 28 апреля (13 пациентов) и 29 апреля (16 пациентов).
С 29 апреля при посредничестве МККК полностью прекратилась транспортировка пациентов в медучреждения Республики Армения. Согласно информации, полученной аппаратом Защитника прав человека, азербайджанская сторона выдвинула дополнительные условия, требуя проверить автомобили, перевозящие пациентов, а также паспорта сотрудников Красного Креста и пациентов, тем самым нарушая ранее достигнутые договоренности. Согласно информации, полученной от Министерства здравоохранения Республики Арцах, 30 пациентов, находящихся в крайне тяжелом состоянии, ожидают срочной транспортировки. Азербайджан намеренно препятствует поставкам в Арцах необходимых медикаментов через МККК, в результате чего в медицинских учреждениях Арцаха возникают серьёзные проблемы.
"Азербайджанская сторона, преследуя цель полной изоляции Арцаха, предпринимает преднамеренные действия, направленные на воспрепятствование деятельности даже гуманитарных организаций в Арцахе, выдвигая дополнительные искусственные требования. Азербайджан не готов занимать конструктивную позицию даже по вопросам гуманитарного характера, не упуская возможности терроризировать мирное население и усугублять его физические и психологические страдания, вызванные блокадой, намеренно углубляя гуманитарный кризис. Поведение Азербайджана прямо противоречит международному праву и принципам гуманизма, что должно быть однозначно осуждено международными организациями и правозащитным сообществом. Мы ожидаем практического вмешательства международных структур в урегулирование этой неотложной гуманитарной проблемы", - написал Гегам Степанян.