Շուշիի ազատագրումը բեկումնային էր այն առումով, որ ադրբեջանցիները սկսեցին մեզնից վախենալ ու մասսայաբար փախչել․ «Հարսանիք լեռներում» օպերացիայի Շոշի ուղղության հրամանատար 05/10/2023 10:50 | Քաղաքական
1992թ․ Շուշիի ազատագրումը բեկումնային նշանակություն է ունեցել ․ դրանից հետո ադրբեջանցիները սկսել են վախենալ մեզնից ու մասսայաբար փախչել։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասում է «Հարսանիք լեռներում» ռազմագործողության Շոշի ուղղության հրամանատար, Արցախի ինքնապաշտպանական ուժերի առաջին հրամանատար Արկադի Կարապետյանը։
«Ադրբեջանցիները չէին կարծում, թե կարող է Շուշին ազատագրենք։ Հանգիստ էին, մտածում էին՝ խնդիր չունեն, Շուշիից մեզ խփում էին․․․ՈՒ մեկ էլ մի օրում ահագին բան կորցրեցին, դրա համար էլ սկսեցին վախենալ մեզնից, փախուստի դիմել։ Մինչև դա էլ էին վախենում, բայց Շուշիից հետ ավելի շատ սկսեցին վախենալ»,-հիշում է հրամանատարը։
Շուշիի ազատագրման օպերացիան մշակվել է մոտավորապես երկու ամիս․ ավելի ինտենսիվ փուլը տևել է մեկ ամսից քիչ ավել։ Ռազմական գործիչը, ով այդ ժամանակ ռազմական խորհրդի անդամ էր ու մասնակցել է օպերացիայի մշակման ամբողջ գործընթացին, շեշտում է՝ շատ քիչ ռեսուրսներով է հաջողվել ազատագրել Շուշին։
«Ամբողջ պատերազմն ենք քիչ ռեսուրսներով վարել, բայց դե, իհարկե, հատկապես Շուշիի ազատագրումը, եթե դիտարկենք օպերացիայի նշանակության, բարդության առումով, ապա շատ քիչ ռեսուրս է տարել։ 80-ից մի քիչ ավել զոհ ենք տվել և դա նման մասշտաբի օպերացիայի համեմատ շատ փոքր թիվ է»,-նշում է հրամանատարը։
Անձամբ լինելով Շուշիի ազատագրման մասնակիցը ու արդեն չորորդ տարին մայիսի 9-ը դիմավորելով առանց Շուշիի ՝ հրամանատարը չի կոտրվում։ Ասում է՝ ես երբեք չեմ հուսահատվում, տրամադրությունս էլ հիմա էլ մարտական է։
«Շուշիի ազատագրումը կենսական անհրաժեշտություն էր ու այդպես է նաև հիմա։ Վաղ թե ուշ կրկին ազատագրելու ենք, չեմ կասկածում։ Ուղղակի այստեղ այլ հարց է․ շուտ խելքի կգա՞նք, կմոտենա՞նք Աստծուն, կհասկանա՞նք, որ արդարությունն ու ազնվությունը պետք է վերագտնենք մեր մեջ, համերաշխ ու բարեգութ լինենք միմյանց նկատմամբ։ Եթե դա շուտ լինի, ուրեմն այդ օրն էլ շուտ կգա, եթե ոչ, նշանակում է՝ կազատագրենք, բայց շատ կորուստների գնով դա կլինի․․․Ոգին էլ Աստծուց է, պետք է հավատաս, որ կարող ես դա անել։ 1992-ին մենք հավատում էինք, ոգի ունեինք ու Աստված մեզ օգնեց»,-ասում է հրամանատարը։

Освобождение Шуши стало переломным моментом, после этого азербайджанцы массово пустились в бегство – Аркадий Карапетян об операции «Свадьба в горах» 05/10/2023 12:03 | Лента новостей
Освобождение Шуши в 1992 году имело переломное значение: после этого азербайджанцы стали нас бояться и массово пустились в бегство. Об этом в беседе с "ФактИнфо" завил командующий Шошским направлением военной операции "Свадьба в горах", первый командующий силами самообороны Арцаха Аркадий Карапетян.
"Азербайджанцы не думали, что мы сможем освободить Шуши. Они были спокойны, думали, что у них нет проблем, били по нам из Шуши... И вдруг в один день потеряли многое, поэтому стали нас бояться и обратились в бегство. До этого тоже боялись, но после Шуши стали бояться больше", - вспоминает командир.
Операция по освобождению Шуши прорабатывалась около двух месяцев. более интенсивная фаза длилась немногим более месяца. Военный деятель, который в то время являлся членом военного совета и участвовал во всем процессе разработки операции, подчеркивает, что освободить Шуши удалось при помощи весьма скудных ресурсов.
"Всю войну мы вели в условиях наличия скудных ресурсов, но, конечно, особенно на освобождение Шуши, учитывая значение и сложность операции, ушло очень мало ресурсов. Потери в живой силе у нас составили чуть более 80 человек, и это очень небольшая цифра по сравнению с операцией такого масштаба", — отметил Карапетян.
Командира, лично участвовавшего в освобождении Шуши, но уже четвертый год встречающего 9 мая без Шуши, не сломить. Он говорит, что он никогда не отчаивается и что настроение у него боевое и сейчас.
"Освобождение Шуши было жизненной необходимостью, так оно и есть и сейчас. Рано или поздно мы снова освободим, я не сомневаюсь. Просто тут возникает другой вопрос: скоро ли мы одумаемся, станем ближе ли к Богу, поймем ли, что справедливость и честность мы должны восстановить в себе, что мы должны быть едиными и милосердными друг к другу? Если это случится скоро, то скоро наступит и тот самый день. Если же нет, значит, мы освободим, но это будет ценой многих потерь... Дух тоже от Бога. Надо верить, что ты можешь сделать это. В 1992 году мы верили, у нас был дух, и Бог нам помог", — говорит командир.