Ինչու Լուկաշենկոն ներկա չէր Պուտինի հետ նախաճաշին. Պեսկովը մեկնաբանել է 05/10/2023   17:15  |  Միջազգային լրահոս
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Մինսկում տեղի ունեցած միջոցառումների պատճառով մայիսի 9-ին Մոսկվայում Հաղթանակի շքերթից հետո չի մնացել օտարերկրյա առաջնորդների համատեղ նախաճաշին։ Այս մասին, ըստ Regnum գործակալության, այսօր՝ մայիսի 10-ին լրագրողներին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Այս կերպ Պեսկովը անդրադարձել է լրագրողների այն ենթադրությանը, թե դրա պատճառը Բելառուսի ղեկավարի առողջական վիճակն է։ Նշենք, որ երեկ տեղեկություններ տարածվեցին, որ Լուկաշենկոն շքերթից հետո իրեն վատ է զգացել։ Պեսկովը նման քննարկումը չափազանց ոչկոռեկտ է համարել։
«Մենք շնորհակալ ենք Բելառուսի ղեկավարությանը նման հնարավորություն գտնելու համար։ Նա միջոցառում ուներ Մինսկում, և նա ստիպված էր հեռանալ»,- ասել է Պեսկովը։
Նշենք, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հրավիրած նախաճաշին ներկա են եղել Ղրղզստանի, Ղազախստանի, Ուզբեկստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի և Հայաստանի ղեկավարները, իսկ Բելառուսի նախագահը չկար։

В Кремле прокомментировали отсутствие Лукашенко на завтраке с Путиным 9 мая 05/10/2023   17:40  |  Лента новостей
Президент Беларуси Александр Лукашенко не остался на совместный завтрак иностранных лидеров после парада Победы 9 мая в Москве из-за мероприятий в Минске. Об этом, как передает агентство Regnum, пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил 10 мая журналистам.
Отвечая на предположение журналистов о том, что причина кроется в состоянии здоровья белорусского лидера, Песков подчеркнул, что считает подобное обсуждение крайне некорректным. Лукашенко присутствовал на параде и разделил с Россией радость Дня Победы, отметил он.
«Мы признательны белорусскому руководству за то, что они нашли такую возможность. У него были мероприятия в Минске и ему нужно было уехать», — сказал Песков.
9 мая президент России Владимир Путин провёл неформальный завтрак в Кремле с лидерами стран СНГ, которые присутствовали на военном параде по случаю 78-й годовщины Победы в Великой Отечественной войне. На завтраке были лидеры Армении, Киргизии, Казахстана, Узбекистана, Таджикистана иТуркмении, но не было белорусского президента, напоминает агентство.
15:21 10/05/2023  |  Лента новостейПесков рассказал, о чем говорит приезд лидеров стран СНГ на Парад Победы
16:47 09/05/2023  |  Лента новостейКатоликос всех армян Гарегин Второй посетил парк Победы и вознес молитву