Սոթքի բաց հանքավայրը ապրիլի 15-ից փակ է, ճակատագիրն` անորոշ 05/10/2023   13:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սոթքի բաց հանքավայրը ապրիլի 15- ից փակ է, չի շահագործվում։ Այս մասին «Փաստինֆո» լրատվականի հետ զրույցում ասում է «GeoProMining»-ի ներկայացուցիչ Ռուզաննա Գրիգորյանը և հիշեցնում՝ բաց հանքը փակվել էր, դեռևս, ապրլի ապրիլի 14-ին, երբ հանքավայրի ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կրակ էր բացել։
Ռուզաննա Գրիգորյանը նկատում է՝ քանի որ հանքի մերձակայքում պարբերաբար կրակոցներ են լինում, անվտանգային նկատառումներից ելնելով, ղեկավարության կողմից որոշում է ընդունվել մեկ ամսով՝ ապրիլի 15- մայիս 15-ը, վճարովի արձակուրդ տրամադրել հանքի աշխատակիցներին։ Հանքի աշխատանքների հետագա ճակատագիրը պարզ կդառնա հարկադիր պարապուրդից հետո, որի վերաբերյալ տնօրինությունը կիրազեկի հանրությանը, ասում է ընկերության ներկայացուցիչ Ռուզաննա Գրիգորյանը։
Հիշեցնենք, որ Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը, դեռևս ապրիլի 26-ին «Փաստինֆո» լրատվականի հետ զրույցում պնդել էր, թե Սոթքի հանքավայրի աշխատանքները չեն դադարեցվել, վստահեցրել, որ աշխատանքները մասնակի իրականացվում են։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ «GeoProMining»-ի հիմնական բաժնետեր Տրոցենկոն  է, որը դարձել է կառավարության հետ կոռուպցիոն տարրեր պարունակող  գործարքի գործընկեր. նա անհասկանալի պայմաններում ձեռք է բերել ԶՄՊԿ-ի բաժնետոմսերը ու դրանց մի մասը նվիրել Փաշինյանի աշխատակազմին, որպիսի պահանջ ներկայացրել էր հենց Փաշինյանը։
Փաշինյանն ԱԺ ամբիոնից խոստովանեց պետական ռեկետը (տեսանյութ)
20:37 26/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԳեղարքունիքի մարզպետը պնդում է, թե Սոթքի հանքի աշխատանքները մասնակի շարունակվում են
15:51 23/04/2023  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՍոթքի շրջանում վիրավորում ստացած զինծառայողը մահացել է. պաշտոնական աղբյուրներն առայժմ չեն մեկնաբանում
13:44 21/04/2023  |  ՔաղաքականՈչ միայն Սոթքի հանքն, այլև Հայաստանի 5 մարզից՝ 70 գյուղ հանձնվելու է Ադրբեջանին. Հայկ Նահապետյան
17:21 18/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրոդիտորդներն այսօր այցելել են Սոթքի հանքավայր. Ռուզաննա Գրիգորյան
12:00 17/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀ.Յ.Դ. Միջին Արեւելքի մարմինների Ռայոնական ժողովն իր ամբողջական զորակցությունը հայտնեց ՀՅԴ Բյուրոյի ծավալած գործունեությանը
18:04 15/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական զինուժի գնդակոծության պատճառով Սոթքի հանքավայրում անորոշ ժամանակով աշխատանքները դադարեցվել են.Ռուզաննա Գրիգորյան

Сотский рудник с 15 апреля не работает из-за азербайджанских обстрелов 05/10/2023   13:59  |  Лента новостей
Сотское золотоносное месторождение приостановило работу с 15 апреля. Об этом "ФактИнфо" сообщила представитель комапнии "GeoProMining" Рузанна Григорян, напомнив, что рудник был закрыт 14 апреля, когда азербайджанские вооруженные силы открыли огонь по месторождению.
Как указала Рузанна Григорян, поскольку в окрестностях рудника регулярно случается стрельба, из соображений безопасности руководство приняло решение предоставить работникам оплачиваемый отпуск на один месяц, с 15 апреля по 15 мая.
Дальнейшая судьба рудника станет ясна после вынужденного простоя, о чем руководство проинформирует общественность, заявила представитель компании Рузанна Григорян.
Напомним, губернатор Гегаркуникской области Армении Карен Саркисян еще 26 апреля сообщил в беседе с "Фактинфо", что работа Соткского рудника не приостановлена, заверив, что работы частично ведутся.
Как мы уже сообщали, основным акционером " GeoProMining " является Троценко, ставший партнером правительства по сделке, содержащей коррупционные элементы. Он приобрел акции ЗММК на непонятных условиях и передал часть их администрации Пашиняна.
14:51 27/04/2023  |  Лента новостейПроникшие в Армению и арестованные азербайджанские военнослужащие не жаловались на условия содержания - омбудсмен
16:39 25/04/2023  |  Лента новостейВ Сюнике рассказали о текущей обстановке у села Тех после вторжения азербайджанцев