Կասեցվել է Կարմիր Խաչի կողմից դեղորայքի մատակարարումը Արցախի տարածք. Արցախի ԱՆ 05/10/2023 16:25 | Մեկնաբանություն
Ապրիլի 29-ից դադարել են Արցախից Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ բուժառուների տեղափոխումը ՀՀ բուժհաստատություններ, ինչպես նաև դեղորայքի մատակարարումը դեպի Արցախ:
Պատճառը ադրբեջանական կողմից հարուցված հերթական խոչընդոտն է, քանի որ Շուշիի մոտ ճանապարհի արգելափակված հատվածում Ադրբեջանի ուժային մարմինների ներկայացուցիչները պահանջել են Կարմիր Խաչի վարորդների ու տեղափոխվող բուժառուների անձնագրային և մեքենաների ստուգումներ իրականացնել, ինչը նախկինում չէր իրականացվում և հակասում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերին:
Այս ընթացքում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի միջոցով Արցախից ՀՀ մասնագիտացված բուժհաստատատություններ է տեղախոխվել 2 ծանր հիվանդ, իսկ 30 հիվանդ սպասում է շտապ տեղափոխման: Հիվանդների տեղափոխում չի իրականացվում, գնալով այդ խնդիրը հրատապ է դառնում:
Ներկա դրությամբ կասեցվել է Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից դեղորայքի մատակարարումը Արցախի Հանրապետության տարածք, բայց հուսանք այն շուտով կվերսկսվի:
Դեղորայքի ներկրման կասեցմամբ պայմանավորված՝ ԱՀ Առողջապահության նախարարության ենթակա բոլոր բուժհաստատություններում կրկին դադարեցվել են պլանային վիրահատությունները, որոնք մասնակիորեն վերականգնվել էին շաբաթներ առաջ:Այս խնդրի լուծման ուղղությամբ որոշակի ջանքեր են գործադրվում և հույս ունենք, որ կարճ ժամկետում Կարմիր խաչի անխափան տեղաշարժը կվերականգնվի:

Минздрав Арцаха сообщает о приостановке поставок медикаментов в республику 05/10/2023 17:13 | Лента новостей
Международный комитет Красного Креста с 29 апреля не перевозит пациентов из Арцаха в медучреждения Армении, поставка медикаментов в Арцах также приостановлена. Об этом сообщает министерство здравоохранения Арцаха.
Сообщается, что причина в очередных препятствиях, чинимых азербайджанской стороной. Отмечается, что после установки КПП в Лачинском коридоре представители азербайджанских силовых органов потребовали проведения проверки паспортов пациентов и водителей автомобилей Красного Креста, а также досмотра машин МККК, чего раньше не делалось; это противоречит нормам международного гуманитарного права.
За это время при посредничестве российского миротворческого контингента из Арцаха в специализированные медучреждения Армении было доставлены двое тяжелобольных, а 30 пациентов ждет срочного перевода. Транспортировка пациентов не осуществляется, проблема становится все более неотложной.
К этому моменту приостановлены поставки в Республику Арцах медикаментов со стороны МККК. В Минздраве выразили надежду на скорое возобновление поставок.
Ввиду приостановки поставок лекарств в подведомственных Минздраву Арцаха медучреждениях вновь отменены плановые операции, которые несколько недель назад были частично возобновились. Для решения этой проблемы предпринимаются усилия. В Минздраве Арцаха надеются на скорое возобновление бесперебойного передвижения Красного Креста.