ԱՄՆ-ն կառուցողական է համարում հայ-ադրբեջանական բանակցությունները Վաշինգտոնում 05/09/2023 14:38 | ԼՐԱՀՈՍ
Միացյալ Նահանգները կառուցողական է որակում նախորդ շաբաթ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների մասնակցությամբ բանակցությունները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ պետդեպի խոսնակի տեղակալ Վեդանտ Պատելը։
«Մեր կարծիքով, նախորդ շաբաթվա քննարկումները կառուցողական էին, և մենք հավատացած ենք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի պատվիրակությունները նշանակալի առաջընթաց են գրանցել դժվար խնդիրների հաղթահարման հարցում։ Երկու երկրները, ինչպես գիտեք, սկզբունքային համաձայնության են եկել որոշակի պայմանների շուրջ և ավելի լավ փոխըմբռնման` մեկը մյուսի տեսակետների վերաբերյալ։ Մենք հավատացած ենք, որ հավելյալ բարի կամքի և ճկունության, ինչպես նաև փոխզիջման պարագայում հնարավոր կլինի հասնել համաձայնության»,- ասել է Պատելը։ Նա վերահաստատել է ԱՄՆ լիակատար աջակցությունն ու ներգրավվածությունը՝ հանուն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսության, ինչպես նաև կայուն ու տևական խաղաղության։
ԱՄՆ պետդեպի ներկայացուցիչը համոզմունք է հայտնել, որ «ուղիղ երկխոսությունն առանցքային է խնդիրների լուծման և տևական խաղաղության հասնելու հարցում»։

США считают армяно-азербайджанские переговоры в Вашингтоне конструктивными 05/09/2023   14:59  |  Лента новостей
США оценивают переговоры на прошлой неделе в Вашингтоне с участием министров иностранных дел Армении и Азербайджана как конструктивные. Об этом, как передает Арменпресс, заявил заместитель спикера Госдепа США Ведант Патель на брифинге с журналистами.
«На наш взгляд, обсуждения на прошлой неделе были конструктивными, и мы уверены, что делегации Армении и Азербайджана добились значительного прогресса в преодолении сложных проблем. Обе страны, как вы знаете, пришли к принципиальному согласию вокруг определенных условий и к лучшему взаимопониманию относительно точек зрения друг друга. Мы уверены, что в случае дополнительной доброй воли и гибкости, а также компромисса можно будет достичь соглашения», - сказал Патель.
Он подтвердил полную поддержку и вовлеченность США —во имя диалога между Арменией и Азербайджаном, а также стабильного и длительного мира.
Представитель Госдепа США выразил уверенность, что «прямой диалог является ключевым в решении проблем и достижении долгосрочного мира».