Պատերազմից անցել է երեք տարի մինչ օրս մեղավորներ են ման գալիս. չեն կարող իրենք իրենց դատեն. Արթուր Վանեցյան (տեսանյութ) 05/09/2023 17:22 | ԼՐԱՀՈՍ
«Եթե երկրում կա 5-րդ շարասյուն՝ իրավապահ համակարգը ի՞նչ է անում : Պատերազմից անցել է երեք տարի ու մինչ օրս մեղավորներ են ման գալիս Երեք տարին, հավատացեք, շատ մեծ ժամանակահատված է, որպեսզի 5-րդ շարասյունը բացահայտվի»,- այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասել է «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը:
Նրա խոսքերով՝ իշխանությունները «5-րդ շարասյուն» տերմինը մտցրել են շրջանառության մեջ, այն դեպքում, որ հանրության մի մեծ հատվածը չգիտի՝ 5-րդ շարասյունը ինչ է:
Անդրադառնալով 44-օրյա պատերազմին՝ «Ես նոյեմբերի 9-ից հետո ասել եմ, որ պետք է լինի քրեական գործ, որի ընթացքում պարզվեն բոլոր հանգամանքները, բայց այս իշխանությունների օրոք նման քրեական գործ չի կարող լինել, չեն կարող իրենք իրենց դատեն: Երկրի պաշտպանության պատասխանատուները եղել են իրենք, ու իրենք են թիվ մեկ մեղավորները »:

Если в стране есть "пятая колонна", то куда смотрит правоохранительная система? - Ванецян 05/09/2023 17:57 | Лента новостей
"Если в стране есть "пятая колонна", то куда смотрит правоохранительная система? Прошло 3 года с войны, до сих пор ищут виновных. 3 года, поверьте, - это довольно большой срок, чтобы выявить так называемую “пятую колонну"", - заявил в беседе с журналистами председатель партии "Отечество", бывший директор СНБ Армении Артур Ванецян.
По его словам, власти ввели в обращение термин "пятая колонна", между тем большая часть общества не знает, что это такое.
Коснувшись 44-дневной войны, Ванецян напомнил, что после 9 ноября 2020 года он заявил, что должно быть инициировано уголовное дело, в ходе которого должны быть установлены все обстоятельства.
"Но при действующих властях подобного уголовного дела быть просто не может. Они же не могут сами себя судить?! Они отвечали за оборону страны, и это они ответственные и виновные номер один", – отметил он.