Սարսանգի ջրամբարի ցամաքեցումը ոչ միայն էկոլոգիական, այլև անվտանգային լուրջ աղետ է ստեղծելու Արցախի համար. զրկվելու են էլեկտրոէներգիայից.Արմեն Մանվելյան 05/08/2023   14:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Հիդրոկայանը, որ կանգնած է Սարսանգի ջրամբարի վրա ապահովում է Արցախի էլեկտրոէներգիայի համարյա կեսը։ Զրկվելով էներգետիկ այս հզորությունից` արցախցիներն անվտանգային նոր խնդրի առաջ են կանգնելու»,- «Փաստինֆո» լրատվականի հետ զրույցում ասում է միջազգային անվտանգային հարցերով փորձագետ Արմեն Մանվելյանը։
Բանախոսն ընդգծում է՝ մինչ Սարսանգի ջրազրկումը ադրբեջանական կողմը պարբերաբար խափանում էր Արցախ մտնող գազը, զրկելով այնտեղ ապրողներին էներգետիկ այս ռեսուրսից. «Հիմա, ջրազրկելով Սարսանգը, խափանվելու է նաեւ հիդրոկայանի աշխատանքն՝ այս անգամ արցախցիներին զրկելով նաև էլեկտրոէներգիայից։ Եվ, եթե վերոհիշյալ երկու աղբյուրների աշխատանքն էլ խափանվի, ապա Արցախը կզրկվի ոչ միայն բնական գազի մատակարարումից, այլ նաև էլեկտրոէներգիայից, այստեղ նորից կրկնեմ, որ Սարսանգի ջրամբարի վրա կառուցված ՀԷԿ-ն ապահովում է Արցախի էլեկտրոէներգիայի համարյա կեսը»։
Հայաստանից դեպի Արցախ գնացող էլեկտրոէներգետիկ բարձրավոլտը, 2020 թվականի պատերազմից հետո, նույնպես, ադրբեջանական կողմի վերահոսկողության տակ է հայտնվել, ասում է փորձագետը և հավելում.«Իհարկե, Սարսանգը, տարածքային առումով, գտնվում է հայկական վերահսկողության տարածքում, բայց ջրամբարը սնուցող գետերը սկիզբ են առնում Քարվաճառից, որն օրվա իշխանությունների նախաձեռնությամբ, ուղղակի, նվիրաբերվեց թշնամիներին։ Հետևաբար, Ջրամբարի ջրազրկման խնդիրը կապված է այն սնուցող աղբյուրների հետ»։
Անվտանգային հարցերով մասնագետը հավելում է՝ տեղին է նշել, որ պատերազմից հետո ադրբեջանական կողմի վերահսկողության տակ են անցել Արցախում կառուցված ՀԷԿ-երի զգալի մասը. «Սա, արդեն իսկ, լուրջ էներգետիկ ճգնաժամի առաջացման պատճառ դարձավ Արցախում։ Ի դեպ, չի բացառվում նաև, որ ադրբեջանական կողմը ոչ միայն խափանի Արցախի էներգակիրների աշխատանքը (ինչն էլ բարեհաջող կերպով անում է), այլև թունավորի ջուրը, մանավանդ, որ նման դեպքեր, նախկինում, արդեն գրանցվել են՝ թե՛ Խորհրդային միության տարիներին, թե՛ Արցախյան առաջին պատերազմի ընթացքում։ Պատճառն այն է, որ Արցախը սնուցող գետերի ակունքները սկիզբ են առնում թշնամուն նվիրաբերած Քարվաճառից»,- նկատում է Մանվելյանը:
Ամփոփելով զրույցը, Արմեն Մանվելյանը նկատում է՝ ջրազրկված Սարսանգը կրկնակի աղետ է ստեղծելու Արցախում՝ թե՛ խմելու ջրի բացակայության, թե՛ էլեկտոէներգիայի ընդհատման առումով։
20:15 06/05/2023  |  ՄեկնաբանությունՍա մեր լռության, միայն մեր ստամոքսի մասին մտածելու հետևանք է․ Դավիթ Ղահրամանյան
18:17 06/05/2023  |  ՄեկնաբանությունՍարսանգի ջրային պաշարները հասել են կրիտիկական սահմանին․իրավիճակի անհապաղ չկարգավորումը հանգեցնելու է հումանիտար աղետի․ Արցախի պետնախարար
13:49 19/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Չի բացառվում, որ այս իշխանությունը հանձնի նաև Սոթքի հանքը».անվտանգային հարցերով մասնագետ
22:08 05/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մինչ ոմն Ալեն Սիմոնյանը Երևանի սրտում քաղաքացիների վրա թքելու օպերացիա է իրականացնում, թշնամին անարգել խորանում է մեր երկրի սահմաններից ներս՝ ևս մի քանի կմ». անվտանգային հարցերով մասնագետ
19:15 27/02/2023  |  ՔաղաքականՀայաստանն արագ տեմպերով գնում է ոչ թե դեպի պատերազմ, այլ՝ կոտորածի. Մանվելյան
21:06 16/12/2022  |  ՔաղաքականԻրադարձությունների երկու տարբերակի զարգացման դեպքում կարող են լինել ռազմական բախումներ. Մանվելյան (տեսանյութ)
20:24 29/11/2022  |  ՔաղաքականԱլիևը էյֆորիայի մեջ է. ինքը մի կողմից հայտարարում է, թե ԼՂ հարցը լուծել է, մյուս կողմից էլ պարզ է դառնում, որ խնդրի լուծմանը չի կարողանում հասնել. Արմեն Մանվելյան
19:03 19/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը հիմա չի գնում պայմանագրի ստորագրմանը՝ 3 հանգամանքով պայմանավորված․ Արմեն Մանվելյան

Эксперт предупредил о двойной катастрофе из-за обмеления Сарсангского водохранилища в Арцахе 05/08/2023 16:23 | Лента новостей
Гидроэлектростанция, расположенная на Сарсангском водохранилище, обеспечивает почти половину электроэнергии Арцаха. Лишившись этих энергетических мощностей, народ Арцаха столкнется с новой проблемой безопасности", - заявил в беседе с ИА "ФактИнфо" эксперт по вопросам международной безопасности Армен Манвелян.
Как подчеркнул собеседник агентства, до обмеления Сарсанга азербайджанская сторона периодически перекрывала подачу газа в Арцах, лишая жителей республики энергетического ресурса.Арцах обвинил Азербайджан в терроризме в отношении Сарсангского водохранилища"Теперь же осушение Сарсанга обернется сбоем в работе ГЭС, на сей раз лишив арцахцев и электроэнергии. Если работа вышеупомянутых двух источников будет нарушена, то Арцах лишится не только природного газа, но и электроэнергии", - предупредил он.
Как напомнил эксперт, после войны 2020 года высоковольтная ЛЭП, идущая из Армении в Арцах, также перешла под контроль азербайджанской стороны.
"Конечно, Сарсанг находится под армянским контролем, но реки, питающие водохранилище, берут свое начало в Карвачаре, которое по инициативе нынешних властей просто подарили врагам. Следовательно, проблема обмеления водохранилища связана с источниками, которые его питают", - отметил эксперт.
Как указал он, после войны значительная часть построенных в Арцахе ГЭС перешла под контроль азербайджанской стороны.
"Это уже вызвало серьезный энергетический кризис в Арцахе. Кстати, не исключено, что азербайджанская сторона не только подорвет работу энергоносителей Арцаха (что она успешно и делает), но и отравит воду, тем более, что такие случаи уже были зафиксированы в прошлом - как в советские годы и в ходе первой Арцахской войны. Причина в том, что реки, питающие Арцах, берут свое начало в Карвачаре, который подарен врагу", - отмечает Манвелян.
Подводя итоги беседы, Армен Манвелян отмечает, что осушение Сарсанга обернется в Арцахе двойной катастрофой как в виде отсутствия питьевой воды, так и отключения электричества.