Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել է 2024-2026 թթ. ՄԺԾԾ հարկաբյուջետային և ծախսային շրջանակը 05/08/2023 15:22 | Քաղաքական
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ այսօր շարունակվել են 2024-2026 թվականների միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի հարկաբյուջետային և ծախսային շրջանակի շուրջ քննարկումները: «Փաստինֆո»-ին այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
Քննարկման առարկա են եղել 2024-2026թթ. միջնաժամկետ ծախսային ծրագրի նախագիծը, 2024-2026թթ. ՄԺԾԾ առաջարկի հիմքում ընկած հիմնական սկզբունքները, ծրագրի ծախսային շրջանակը, ՀՀ կառավարության ծրագրի առանցքային ուղղությունները: Անդրադարձ է եղել ընդհանրական մոտեցումներ պահանջող այլ հարցերի ևս:
Մտքերի փոխանակություն է ծավալվել տնտեսական ակտիվության դրական զարգացումների, ՀՀ տնտեսական աճի սցենարային կանխատեսումների, ՀՀ տնտեսական աճի և ՀՆԱ-ի վերանայումների, միջնաժամկետ հարկային եկամուտների և դրանց ռիսկերի, պարտքի բեռի կառավարելի մակարդակում պահպանման, կապիտալ ծախսերի դերի բարձրացման ու ընթացիկ՝ գնաճային ճնշումներ չառաջացնող մակարդակի պահպանմանը վերաբերող հարցերի շուրջ:
Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է նախագծերի որակի և արդյունավետության բարձրացման կարևորությունը և հանձնարարել ամփոփել 2024-2026 թվականների միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի հարկաբյուջետային և ծախսային շրջանակի շուրջ հնչած դիտարկումներն ու միջգերատեսչական քննարկումները:

В правительстве Армении обсудили проект среднесрочного плана расходов на 2024-2026 гг. 05/08/2023   16:27  |  Экономика
Под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна сегодня было продолжено обсуждение налогово-бюджетной и расходной рамки программы среднесрочных расходов на 2024-2026 гг.
Как сообщает пресс-служба главы правительства, был обсужден проект среднесрочного плана расходов на 2024-2026 гг., основные принципы предложения программы среднесрочных расходов на 2024-2026 гг., расходные рамки программы, ключевые направления программы правительства Армении. Были обсуждены также требующие общих подходов другие вопросы.
Состоялся обмен мнениями относительно положительных развитий в экономической активности, сценарных прогнозов экономического роста, пересмотра экономического роста и ВВП Армении, среднесрочных налоговых поступлений и их рисков, сохранения долговой нагрузки на управляемом уровне, повышения роли капитальных затрат и поддержания текущего уровня, не вызывающего инфляционного давления.
Глава правительства подчеркнул важность повышения качества и эффективности проектов и поручил обобщить замечания и межведомственные обсуждения налогово-бюджетной и расходной рамки программы среднесрочных расходов на 2024-2026 гг.