Հայաստանը կառուցողական ներգրավվածություն է ցուցաբերում Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում․ Ալեն Սիմոնյան 05/04/2023   23:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 4-ին Անկարայում հանդիպել է Թուրքիայի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Մուստաֆա Շենթոփին: Տեղեկությունը հայտնում է ՀՀ ԱԺ տեղեկատվական ծառայությունը։
Պաշտոնական հանդիպումից առաջ երկու երկրների խորհրդարանների ղեկավարները մոտ 20 րոպե տեւողությամբ առանձնազրույց են ունեցել:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը կառուցողական ներգրավվածություն է ցուցաբերում Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում: Ալեն Սիմոնյանն ասել է, որ Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շրջանակում հաջողվել է արձանագրել որոշակի ձեռքբերումներ:
Թուրքիայի խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ իր երկիրը ՍԾՏՀ ԽՎ-ում նախագահության շրջանակում փորձում է չեզոք լինել անդամ բոլոր երկրների հետ՝ հավելելով, որ այս պահին եւս անդամ երկրների շրջանում առկա են կոնֆլիկտներ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, ցավով անդրադառնալով օրեր առաջ Թուրքիայի կողմից հայկական ավիաընկերությունների համար օդային տարածքը փակելուն, հույս է հայտնել, որ այս հանդիպումն իր հերթին կնպաստի խնդրի լուծմանը: Ի պատասխան՝ Մուստաֆա Շենթոփը նշել է, որ իրենց համար զգայուն եւ ցավալի հարց է Երեւանում «Նեմեսիս» հուշաղբյուր-կոթողի բացումը, որով էլ պայմանավորված է վերոնշյալ արգելքը: ՀՀ ԱԺ նախագահը հակադարձել է, որ բազում պատճառներ կարելի է մատնանշել, որոնց հետեւանքով բազմաթիվ գործընթացներ կանգ են առել, սակայն իր այցը նաեւ այս առումով առաջ շարժվելու ազդակ է պարունակում:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանն առանձնահատուկ կարեւորում է հայ-թուրքական ցամաքային սահմանի բացումը Հայաստան եւ Թուրքիա այցելող երրորդ երկրների քաղաքացիների եւ դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող անձանց համար: Նա ափսոսանք է հայտնել, որ իրեն չի հաջողվել դիվանագիտական անձնագրով հատել ցամաքային սահմանն այս միջոցառմանը մասնակցելու համար:
«Չնայած մի շարք հարցերի վերաբերյալ Հայաստանի եւ Թուրքիայի դիրքորոշումների տարբերությանը՝ հուսով ենք, որ այս հանդիպումը հիմք կծառայի հայ-թուրքական խորհրդարանական երկխոսություն հաստատելու եւ դրա շարունակականությունն ապահովելու ուղղությամբ անհրաժեշտ հիմքեր ձեւավորելու համար»,- նշել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Մուստաֆա Շենթոփի խոսքով Թուրքիան ձգտում է կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ: Նրա համոզմամբ հայ-ադրբեջանական կոնֆլիկտի հնարավոր շուտափույթ հանգուցալուծումն օգուտ է ոչ միայն հակամարտող կողմերին, այլ ամբողջ տարածաշրջանին:
Ալեն Սիմոնյանը վերահաստատել է, որ հայկական կողմը խաղաղության օրակարգով է առաջնորդվում եւ չի շեղվելու այդ օրակարգից: Նա փաստել է, որ Հայաստանը տարածքային պահանջներ չունի իր հարեւանների նկատմամբ՝ վերահաստատելով, որ մեր երկրի նպատակն է տարածաշրջանում շարունակական խաղաղության ու կայունության հաստատումը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Թուրքիա-Ադրբեջան դաշնակցային հարաբերություններին, ինչի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահը  շեշտել է, որ Բաքվի մոտեցումները կառուցողական չեն, վերջինս հանդես է գալիս առավելապաշտական դիրքերից: Քննարկվել են Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձին եւ հետպատերազմական իրավիճակին առնչվող հարցեր:
13:42 30/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքիան մինչև հիմա չի պարզաբանել, թե ինչու է առանց նախազգուշացման փակել իր օդային տարածքը հայկական ավիաընկերության ինքնաթիռների համար

Главы парламентов Армении и Турции обсудили закрытие Анкарой воздушного пространства для армянских авиакомпаний 05/05/2023 00:23 | Лента новостей
В Анкаре 4 мая состоялась встреча спикера Национального Собрания Армении Алена Симоняна с председателем парламента Турецкой Республики Мустафой Шентопом. Подробности приводит пресс-служба парламента Армении.
Перед официальной встречей руководители парламентов двух стран провели личную беседу продолжительностью около 20 минут.
Председатель НС отметил, что Армения конструктивно участвует в процессе нормализации отношений с Турцией. Он констатировал определенные достижения в рамках процесса нормализации отношений между Арменией и Турцией.
Глава турецкого парламента подчеркнул, что его страна в рамках председательства в ПАЧЭС старается сохранять нейтралитет со всеми государствами-членами, добавив, что в данный момент также существуют конфликты между государствами-членами.
Спикер НС, с сожалением коснувшись закрытия Турцией накануне воздушного пространства для армянских авиалиний, выразил надежду, что эта встреча в свою очередь посодействует решению проблемы. В ответ Мустафа Шентоп отметил, что открытие в Ереване памятника-родника “Немезис” является для них чувствительным и болезненным вопросом, чем и обусловлен вышеупомянутый запрет. Спикер НС отреагировал, что можно указать различные причины, вследствие которых многие процессы остановились, однако его визит содержит импульс для продвижения вперед в этом направлении.
А.Симонян отметил, что Армения придает особую важность открытию армяно-турецкой сухопутной границы для посещающих Армению и Турцию граждан третьих стран и лиц с дипломатическими паспортами. Он выразил сожаление, что ему не удалось с дипломатическим паспортом пересечь сухопутную границу для участия в этом мероприятии.
"Несмотря на различие позиций Армении и Турции по ряду вопросов, надеемся, что эта встреча послужит основой для налаживания армяно-турецкого парламентского диалога и формирования необходимой базы для обеспечения его преемственности", - подчеркнул глава НС.
По словам Мустафы Шентопа, Турция стремится к урегулированию отношений с Арменией. Он убежден, что возможная скорейшая развязка армяно-азербайджанского конфликта выгодна не только противоборствующим сторонам, но и всему региону.
А.Симонян подтвердил, что армянская сторона руководствуется мирной повесткой и не отклонится от нее. Он заявил, что Армения не имеет территориальных претензий к своим соседям, подтвердив цель нашей страны – установление прочного мира и стабильности в регионе.
На встрече обсуждались союзнические отношения Турция-Азербайджан, в рамках которых Председатель НС подчеркнул, что подходы Баку неконструктивны, последний действует с максималистских позиций. Обсуждены возвращение удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и послевоенная ситуация.