Ադրբեջանն առ այսօր առնվազն 33 ռազմագերի է պատանդ պահում. Ալեն Սիմոնյանը՝ Թուրքիայում 05/04/2023   16:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակում Անկարայում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը: ՀՀ ԱԺ նախագահը ելույթ է ունեցել վեհաժողովի 30-ամյակին նվիրված խորհրդարանների նախագահների գագաթնաժողովում: Ելույթը ներկայացվում է ամբողջությամբ.
«Հարգելի՛ պարոն նախագահ,
Երեկ Բելգրադում ողբերգություն է տեղի ունեցել, ցավակցում եմ իմ սերբ գործընկերոջը եւ կրկին զորակցություն եմ հայտնում Թուրքիայի կառավարությանն ու ժողովրդին փետրվարի 6-ի ավերիչ երկրաշարժի ժամանակ տասնյակ հազարավոր մարդկային կորուստների համար: Հայաստանում շատ լավ գիտեն, թե ինչ է երկրաշարժը, եւ մեր երկիրն առաջինների շարքում արձագանքեց արհավիրքին՝ մարդասիրական օգնություն ու փրկարարական խումբ ուղարկելով աղետի գոտի:
Չափազանց դրական է, որ մարդասիրական բեռը Հայաստանից Թուրքիա անցավ ցամաքային սահմանով՝ մինչ այդ 30 տարի փակ Մարգարայի կամուրջով:
Նախորդ տարվանից Հայաստանը եւ Թուրքիան հարաբերությունների կարգավորման գործընթաց են սկսել, որի շրջանակում հաջողվել է արձանագրել որոշակի ձեռքբերումներ, բայց եւ չլուծված խնդիրներն առայժմ շատ են: Հույս ունենք, որ մոտ ապագայում ցամաքային սահմանով հնարավոր կլինի ոչ միայն մարդասիրական բեռներ անցկացնել, այլ այն բացել միջազգային երթեւեկության, առեւտրի համար:
Գագաթնաժողովի հարգելի՛ մասնակիցներ, 30 տարի առաջ մեր երկրների խորհրդարանները հանձն առան իրականացնելու իրենց ժողովուրդների հույսերն ու ակնկալիքները եւ հաստատեցին իրենց վճռականությունը՝ օգտվելու բոլոր հնարավորություններից տարածաշրջանի երկրների միջեւ տարբեր ոլորտներում եւ մակարդակներում համագործակցության ընդլայնման համար: Այսօր էլ այդ ակնկալիքները մնում են նույնքան արդիական:
Որպես կազմակերպության հիմնադիր անդամ՝ Հայաստանը վերահաստատում է իր հանձնառությունը Վեհաժողովի ներուժի լիարժեք օգտագործմանը՝ տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցությունը խթանելու եւ կանոնադրական նպատակներն արդյունավետ իրականացնելու համար:
Հայաստանը կարեւորում է ՍԾՏՀ-ի եւ Խորհրդարանական վեհաժողովի միջեւ ավելի սերտ համակարգումը, ինչը կնպաստի նրանց միջեւ ավելի ամուր փոխգործակցության կառուցմանը: Հաշվի առնելով Վեհաժողովի մշտական կոմիտեի եւ ՍԾՏՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաների կոմիտեի միջեւ համատեղ հանդիպումների անցկացման անցյալի փորձը՝ մենք կարծում ենք, որ վաղուց արդեն պետք էր վերսկսել նման հանդիպումները՝ հանգամանորեն քննարկելու սեղանին դրված բոլոր խնդիրները:
Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովը, մեր համոզմամբ, պետք է շարունակի գործադրել իր հետագա ջանքերն ապաքաղաքական, կառուցողական եւ համապարփակ կերպով՝ հիմնված ինքնիշխան հավասարության սկզբունքի վրա: Տարածաշրջանային փոխգործակցությունը կարող է զգալիորեն շահել խորհրդարանական համագործակցությունից:
Կարեւոր ենք համարում, որպեսզի ՍԾՏՀ ԽՎ-ի եւ ընդհանրապես ՍԾՏՀ-ի գործունեությունը ներդաշնակեցվի գլոբալ, հատկապես՝ ՄԱԿ-ի 2030-ի Կայուն զարգացման օրակարգի հետ:
Հայաստանը հավատարիմ է մնում այս կազմակերպության հռչակած նպատակներին: Չնայած բազմաթիվ մարտահրավերների՝ Հայաստանի ժողովուրդը հստակ եւ բարձրաձայն վերահաստատել է իր վճռականությունը՝ ամրապնդելու հարգանքը մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության, տնտեսական եւ սոցիալական կյանքում հավասար հնարավորությունների նկատմամբ:
Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության տարածաշրջանում մենք շարունակում ենք բախվել անվտանգային լուրջ մարտահրավերների: Լեռնային Ղարաբաղում 2020 թվականի աշնանը տեղի ունեցած 44-օրյա պատերազմը, Ուկրաինայում շարունակվող պատերազմը լուրջ աշխարհաքաղաքական հետեւանքներ ունեն ընդհանուր անվտանգային ճարտարապետության համար:
2021 թվականին, այնուհետեւ` 2022 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանը ձեռնարկեց հերթական չհրահրված ռազմական ագրեսիան Հայաստանի արեւելյան եւ հարավ-արեւելյան սահմանների երկայնքով` ներխուժելով եւ գրավելով մեր ինքնիշխան տարածքները:
Այս պահին, արդեն շուրջ 5 ամիս է, Ադրբեջանը, կոպտորեն խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, արգելափակել է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահների պատասխանատվության հատվածում գտնվող Լաչինի միջանցքը՝ Լեռնային Ղարաբաղի կյանքի միակ ճանապարհը, ինչը հանգեցրել է հումանիտար ճգնաժամի: Ապրիլի 23-ին Ադրբեջանն անօրինական անցակետ է տեղադրել Լաչինի միջանցքի սկզբնամասում: Չնայած ադրբեջանական կողմը պնդում է, որ միջանցքը բաց է, այն փաստացի շարունակում է փակ մնալ ազատ երթեւեկության համար:
Ճգնաժամն ունեցել է լայն միջազգային արձագանք: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը, ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանը Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ որոշումներ են կայացրել, որոնք արհամարհվել են պաշտոնական Բաքվի կողմից:
Պատերազմի ավարտից անցել է երկուսուկես տարի, իսկ Ադրբեջանն առ այսօր առնվազն 33 ռազմագերի է պատանդ պահում:
Հայաստանի դեմ ագրեսիայի կիրառումից ստեղծվող իրավիճակը չի կարող հիմք դառնալ կայուն եւ տեւական խաղաղության համար:
Հայաստանն իր արտաքին քաղաքականության մեջ վերահաստատել է բարիդրացիական հարաբերությունների եւ փոխշահավետ համագործակցության սկզբունքները: Մենք տարածքային պահանջներ չունենք մեր հարեւանների նկատմամբ եւ ակնկալում ենք, որ մեր հարեւանները նույնպես կառաջնորդվեն այդ սկզբունքով: 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում տեղի ունեցած քառակողմ հանդիպման ժամանակ Ֆրանսիայի նախագահի եւ Եվրոպական խորհրդի նախագահի մասնակցությամբ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարները հաստատել են իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը եւ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրին, որոնց միջոցով երկու կողմերն էլ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը:
Գործընկերնե՛ր, այս օրերին Վաշինգտոնում Միացյալ Նահանգների Պետական քարտուղարի նախաձեռնությամբ ընթանում են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների ղեկավարած պատվիրակությունների բանակցությունները: Քննարկման առարկա են տարածաշրջանում ստեղծված անվտանգային իրավիճակին, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վերաբերող հարցեր: Կարծում եմ՝ սա դրական զարգացում է, եւ ես հաջողություն եմ մաղթում դիվանագետներին:
Հակամարտությունները պետք է կարգավորվեն խաղաղ ճանապարհով: Մենք համոզված ենք, որ տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցությունը կարող է նպաստել խաղաղության, կայունության եւ մարդկանց բարեկեցության ամրապնդմանը, ինչպես ամրագրված է ՍԾՏՀ կանոնադրությամբ եւ Խորհրդարանական վեհաժողովի համապատասխան կանոնադրական փաստաթղթերով:
2021 եւ 2022 թվականներին Հայաստանի տնտեսությունը կայուն աճ արձանագրեց: Նախորդ տարի այն կազմել է ավելի քան 14 տոկոս, իսկ մեր կազմակերպության անդամ մի քանի երկրների հետ առեւտրաշրջանառությունը զգալի աշխուժացավ: Մեր տնտեսությունը շարունակում է լավ արդյունքներ ցույց տալ՝ շնորհիվ առողջ մակրոտնտեսական քաղաքականության եւ տնտեսական զարգացման վրա ազդող օրենսդրական բարեփոխումների: Մենք նաեւ ձեռնամուխ ենք եղել էական բարեփոխումների, որոնք ուղղված են կոռուպցիայի նվազեցմանը եւ թափանցիկության բարձրացմանը:
Որպես դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկիր՝ Հայաստանը կրկին ընդգծում է տրանսպորտային բոլոր միջոցներով դեպի ծով անարգել մուտքի կարեւորությունը, ինչպես նաեւ արժեւորում է տարածաշրջանային կապի եւ կայուն տրանսպորտային համակարգերի զարգացումը: Հայաստանը պատրաստ է շարունակել հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը՝ ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության եւ ազգային օրենսդրության լիարժեք հարգման սկզբունքների հիման վրա:
Միջազգային արագ փոփոխվող միջավայրում Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովը պետք է լինի տարածաշրջանային շարժիչ ուժ: Միայն այն դեպքում, երբ մենք՝ խորհրդարանականներս, մեկտեղենք մեր ջանքերը, կկարողանանք հաղթահարել ընդհանուր մարտահրավերները եւ օգտվել ընդհանուր հնարավորություններից: Եկեք օգտագործենք այս հոբելյանական տարեդարձը՝ անդրադառնալու անցած երեք տասնամյակների դասերին եւ վերահաստատենք մեր հանձնառությունը՝ առաջ մղելու կազմակերպությունը:
Եզրափակելով խոսքս՝ շնորհավորում եմ Ուկրաինային ՍԾՏՀ ԽՎ-ի առաջիկա նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ եւ հաջողություն մաղթում իրենց ձեռնարկումներում:

Азербайджан до сих пор держит в заложниках не менее 33 военнопленных – речь спикера НС Армении в Анкаре 05/04/2023   18:01  |  Лента новостей
Делегация, возглавляемая председателем Национального Собрания Армении Аленом Симоняном, находится в Анкаре в рамках Парламентской ассамблеи Черноморского экономического сотрудничества (ПАЧЭС).  Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении. Спикер НС РА выступил на саммите спикеров парламентов, посвященном 30-летию Ассамблеи:
“Уважаемый г-н Председатель,
Вчера в Белграде произошла трагедия, я выражаю соболезнования моему сербскому коллеге и еще раз выражаю свою поддержку правительству и народу Турции в связи с потерей десятков тысяч людей во время разрушительного землетрясения 6 февраля. Армения прекрасно знает, что такое землетрясение, и наша страна одной из первых отреагировала на стихийное бедствие, направив гуманитарную помощь и спасательную группу в зону бедствия.
Весьма позитивно, что гуманитарный груз пересек сухопутную границу из Армении в Турцию по мосту Маргара, который был закрыт 30 лет.
С прошлого года Армения и Турция начали процесс нормализации отношений, в рамках которого зафиксированы определенные достижения, но остается еще много нерешенных вопросов. Надеемся, что в ближайшее время через сухопутную границу можно будет не только провозить гуманитарные грузы, но и открыть ее для международного сообщения и торговли.
Уважаемые участники саммита, 30 лет назад парламенты наших стран взяли на себя обязательство воплотить в жизнь надежды и чаяния своих народов и подтвердили решимость использовать все возможности для расширения сотрудничества между странами региона в различных сферах и уровнях. Сегодня эти ожидания остаются столь же актуальными.
Как член-учредитель организации, Армения подтверждает свою приверженность полноценному использованию потенциала Ассамблеи для содействия региональному экономическому сотрудничеству и эффективной реализации ее уставных целей.
Армения придает большое значение более тесной координации между ЧЭС и Парламентской ассамблеей, что будет способствовать укреплению взаимодействия между ними. Принимая во внимание прошлый опыт проведения совместных заседаний постоянного комитета Ассамблеи и Комитета высших должностных лиц ПАЧЭС, считаем, что встречи за столом давно должны были возобновиться для всестороннего обсуждения всех вопросов.
ПАЧЭС, на наш взгляд, должна продолжать свои дальнейшие усилия в аполитичной, конструктивной и всеобъемлющей манере, основанной на принципе суверенного равенства. Региональное взаимодействие может значительно выиграть от парламентского сотрудничества.
Считаем важным гармонизировать деятельность ПАЧЭС и ЧЭС в целом, особенно с Повесткой устойчивого развития ООН до 2030 г.
Армения остается верной декларируемым целям этой организации. Несмотря на многочисленные вызовы, народ Армении четко и гласно подтвердил свою решимость укреплять уважение к правам человека, верховенству закона и равным возможностям в социально-экономической жизни.
В регионе ЧЭС мы продолжаем сталкиваться с серьезными вызовами безопасности. 44-дневная война в Нагорном Карабахе осенью 2020 года, продолжающаяся война в Украине имеют серьезные геополитические последствия для общей архитектуры безопасности.
В 2021 г., затем в сентябре 2022 г. Азербайджан предпринял очередную неспровоцированную военную агрессию вдоль восточных и юго-восточных границ Армении, вторгшись и оккупировав наши суверенные территории.
На данный момент прошло уже почти 5 месяцев, Азербайджан, грубо нарушив положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, перекрыл находящийся в зоне ответственности миротворцев РФ Лачинский коридор – единственную дорогу жизни в Нагорном Карабахе, что привело к гуманитарному кризису. 23 апреля Азербайджан установил незаконный КПП в начале Лачинского коридора. Хотя азербайджанская сторона утверждает, что коридор открыт, он фактически остается закрытым для свободного передвижения.
Кризис имел широкий международный резонанс. Европейский суд по правам человека, Международный суд ООН вынесли решения о разблокировании Лачинского коридора, которые проигнорированы официальным Баку.
Прошло два с половиной года после окончания войны, а Азербайджан до сих пор держит в заложниках не менее 33 военнопленных.
Ситуация, сложившаяся вследствие агрессии против Армении, не может стать основой стабильного и прочного мира.
Армения подтвердила принципы добрососедства и взаимовыгодного сотрудничества в своей внешней политике. У нас нет территориальных требований к нашим соседям, и мы ожидаем, что наши соседи также будут руководствоваться этим принципом. В ходе состоявшейся 6 октября 2022 г. в Праге четырехсторонней встречи с участием Президента Франции и Председателя Европейского Совета лидеры Армении и Азербайджана подтвердили свою приверженность Уставу ООН и Алма-Атинской декларации 1991 года, посредством которых обе стороны признают территориальную целостность и суверенитет друг друга.
Коллеги, в эти дни в Вашингтоне по инициативе Госсекретаря США проходят переговоры делегаций во главе с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана. Предметом обсуждения являются вопросы, связанные с ситуацией безопасности в регионе, процессом урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. Считаю это положительным моментом и желаю успехов дипломатам.
Конфликты должны решаться мирным путем. Убеждены, что региональное экономическое сотрудничество может способствовать укреплению мира, стабильности и благосостояния людей, что закреплено Уставом ЧЭС и соответствующими уставными документами Парламентской Ассамблеи.
В 2021-2022 гг. экономика Армении зафиксировала устойчивый рост. В прошлом году он составил более 14%, и значительно увеличился товарооборот с рядом стран-членов нашей организации. Экономика наша продолжает работать успешно благодаря разумной макроэкономической политике и законодательным реформам, влияющим на экономическое развитие. Мы также приступили к существенным реформам по снижению коррупции и повышению прозрачности.
Как не имеющая выхода к морю развивающаяся страна, Армения еще раз подчеркивает важность беспрепятственного доступа к морю всеми видами транспорта, а также ценит развитие региональных коммуникаций и устойчивых транспортных систем. Армения готова и дальше разблокировать коммуникации на основе принципов суверенитета, территориальной целостности и полного уважения национального законодательства.
В быстро меняющейся международной обстановке ПАЧЭС должна быть региональной движущей силой. Только когда мы, парламентарии, объединим наши усилия, мы сможем преодолеть общие вызовы и воспользоваться общими возможностями. Давайте воспользуемся этой юбилейной годовщиной, чтобы обдумать уроки последних трех десятилетий и подтвердить нашу приверженность продвижению организации вперед.
В завершение поздравляю Украину с предстоящим председательством в ПАЧЭС и желаю успехов в их начинаниях.