ԼՂ հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում. քննարկում Միացյալ Թագավորության Համայնքների պալատում 05/03/2023   16:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Միացյալ Թագավորության Համայնքների պալատում մայիսի 2-ին տեղի է ունեցել քննարկում/հարցադրումներ խորհրդարանականների կողմից՝ ուղղված Ֆորին Օֆիսի ղեկավար Ջեյմս Քլևերլիին և Եվրոպայի հարցերով նախարար Լեո Դոհերթիին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հարցուպատասխանի ժամանակ Ջայլզ Ուոթլինգը (Պահպանողական կուսակցություն) հարց է բարձրացրել, թե ինչ քայլեր է ձեռնարկում ՄԹ կառավարությունը հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման և Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով առաջացած հումանիտար հետևանքների վերացման ուղղությամբ։
Լեո Դոհերթին պատասխանել է, որ ՄԹ-ն մեծապես կարևորում է հարաբերությունները երկու երկրների՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, և գտնում է, որ ԼՂ հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում և որ խաղաղ բանակցությունները կարող են կայունություն և բարգավաճում հաստատել տարածաշրջանում։
«Մենք կոչ ենք անում կողմերին ներգրավվել բովանդակային բանակցությունների մեջ՝ ապահովելու տարածաշրջանի անվտանգությունն ու կայունությունը», - նշել է Լեո Դոհերթին։
Ջայլզ Ուոթլինգն այնուհետև հարց է բարձրացրել նաև Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցի վերաբերյալ՝ նշելով, որ օրեր առաջ ՄԹ-ում ՀՀ դեսպան Վարուժան Ներսեսյանի հետ այցելել է Սենոտաֆ հուշահամալիր և ծաղկեպսակ զետեղել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։
«Ինչու ՄԹ կառավարությունը չի ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես որ դա արել են շատ այլ երկրներ», - հարցրել է Ուոթլինգը։
Լեո Դոհերթին պատասխանել է․
«Դա շատ զգայուն հարց է։ ՄԹ կառավարության դիրքորոշումն է, որ դատական մարմինը, այլ ոչ թե գործադիրը պետք է անդրադառնա ցեղասպանությունների ճանաչմանը։ Մենք ճանաչում ենք միայն այն հանցագործությունները, որոնք ճանաչված են միջազգային իրավական մարմինների կողմից։ Դա վճռորոշ գործոն է»։
Քարլ Մոնագանը (Շոտլանդիայի ազգային կուսակցություն) հարց է ուղղել Լեո Դոհերթիին՝ նշելով․ «Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում աղետալի է։ Այդ մասին զեկուցում են տասնյակ ոչ կառավարական կազմակերպություններ։  Genocide Watch-ը նախազգուշացրել է նաև էթնիկ զտումների հնարավորության մասին։ 120․000 մարդ շրջափակված է և գտնվում է հումանիտար ծանր իրավիճակում։ Ինչ ճնշումներ է գործադրում արտաքին գործերի նախարարությունը, որպեսզի Լաչինի միջանցքը բացվի և հումանիտար իրավիճակը կարգավորվի»։
«Մենք կոչ ենք անում, որպեսզի կողմերը ներգրավվեն բովանդակային բանակցությունների մեջ, և որ Լաչինի միջանցքը պետք է բացվի։ Մենք ուրախ ենք, որ ՄԹ կառավարությունը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով 1 մլն․ ֆունտի հումանիտար օգնություն է տրամադրել կոնֆլիկտի հետևանքները վերացնելու համար»։
13:56 03/05/2023  |  Կյանքն՝ ԱրցախումԱրցախում տեղացած կարկուտը զգալի վնասներ է հասցրել ցանքատարածություններին ու այգիներին․ տասնյակ հեկտարներով ցանքսեր են ոչնչացվել, ջերմոցներ վնասվել Մարտակերտի ու Ասկերանի շրջաններում
21:42 01/05/2023  |  ՔաղաքականՍրանք առաջին ծաղիկներն են. այդ անցակետով երթևեկելու համար արցախցիները ստիպված կլինեն գումար վճարել՝ ինչպես մի երկրից մյուսն այցելության դեպքում է լինում. քաղաքագետ
21:29 01/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի պետնախարարը տեղյակ չէ ՀՀ իշխանությունների կողմից Արցախի շուրջ իրականացվող կամ իրականացվելիք գործընթացներից (տեսանյութ)

Карабахский конфликт не имеет военного решения - обсуждения в Палате общин Великобритании 05/03/2023   16:45  |  Лента новостей
В Палате общин Соединенного Королевства 2 мая состоялась сесия вопросов парламентариев, направленных главе министерства иностранных дел Джеймсу Клеверли и министру по европейским делам Лео Доэрти.
Как сообщает «Арменпресс», в ходе сессии вопросов и ответов Джайлс Уотлинг (Консервативная партия) задал вопрос, какие шаги предпринимает правительство Великобритании в направлении урегулирования армяно-азербайджанских отношений и устранения гуманитарных последствий, вызванных закрытием Лачинского коридора.
Лео Доэрти ответил, что Великобритания высоко ценит отношения между двумя странами, Арменией и Азербайджаном, и считает, что нагорно-карабахский конфликт не имеет военного решения и лишь мирные переговоры могут установить стабильность и процветание в регионе.
«Мы призываем стороны к конструктивным переговорам для обеспечения безопасности и стабильности в регионе», - заявил Лео Доэрти.
Джайлс Уотлинг также поднял вопрос о признании Геноцида армян, отметив, что несколько дней назад вместе с послом РА в Великобритании Варужаном Нерсесяном он посетил Мемориальный комплекс Кенотаф и возложил венок в память о жертвах Геноцида армян.
«Почему правительство Великобритании не признает Геноцид армян, как это сделали многие другие страны?» - спросил Уотлинг.
Лео Доэрти ответил: «Это очень чувствительный вопрос. Позиция правительства Великобритании заключается в том, что судебная, а не исполнительная власть должна заниматься признанием геноцида. Мы признаем только те преступления, которые признаны международными правовыми органами. Это решающий фактор».
Карл Монаган (Шотландская национальная партия) спросил Лео Доэрти: «Ситуация в Нагорном Карабахе в результате закрытия Лачинского коридора катастрофическая. Об этом сообщают десятки неправительственных организаций. Genocide Watch также предупредила о возможности этнической чистки. 120 000 человек окружены и находятся в сложной гуманитарной ситуации. Какое давление оказывает Министерство иностранных дел, чтобы Лачинский коридор был открыт и гуманитарная ситуация была урегулирована?».
Лео Доэрти ответил:
«Мы призываем стороны к предметным переговорам и к открытию Лачинского коридора. Мы рады, что правительство Великобритании посредством Международного комитета Красного Креста пожертвовало 1 млн фунтов на оказание гуманитарной помощи и на ликвидацию последствий конфликта».