Նման գործողություններնն Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջանում հայկական ներկայացվածության վերացման քաղաքականության մաս են. ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ 05/03/2023   12:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի շրջանակներում մայիսի 2-ին տեղի է ունեցել թեմատիկ քննարկում՝ «Մշակութային ժառանգության պաշտպանությունը զինված հակամարտությունների ընթացքում» խորագրով, որը կազմակերպել էին ԱԽ-ում Ֆրանսիայի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների մշտական ներկայացուցչությունները։ Ինչպես տեղեկացանք ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, քննարկմանը ելույթներով հանդես են եկել Միավորված ազգերի կրթության, գիտության և մշակույթի հարցերով կազմակերպության (ՅՈՒՆԵՍԿՕ) գլխավոր տնօրեն Օդրե Ազուլեն և ՄԱԿ մի շարք անդամ-պետությունների ներկայացուցիչներ:
Իր ելույթում ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում և ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում հայկական մշակութային կոթողների ավերածություներին` նշելով, որ նման գործողությունները Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջանում հայկական ներկայացվածության համակարգված վերացման քաղաքականության մաս են կազմում։
Դեսպան Մարգարյանն ընդգծել է, որ հայկական մշակութային ժառանգության դեմ Ադրբեջանի ավելի վաղ շրջանի ոտնձգությունները ևս փաստագրված և լայնորեն լուսաբանված են` օրինակ բերելով Նախիջևանի հայկական միջնադարյան եկեղեցիների և 5000-ից ավել խաչքարերի ոչնչացումը։
Քննարկման մասնակիցների ուշադրությունն է հրավիրվել նաև  2021թ. դեկտեմբերին Հայաստանի հայցի հիման վրա Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից ընդունված հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ որոշման վրա, որը պարտավորեցնում է Ադրբեջանին «ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի ու պղծման գործողություններն՝ ուղղված հայկական մշակութային ժառանգության, ներառյալ՝ եկեղեցիների և այլ պաշտամունքի վայրերի, հուշարձանների, տեսարժան վայրերի, և շիրիմների դեմ»։
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը շեշտել է, որ Հայաստանը շարունակաբար կոչ է արել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ, այնինչ Ադրբեջանը մշտապես խոչընդոտել է տեղում փաստերի անկախ և անաչառ գնահատական տալու միջազգային կառույցների ջանքերը։

Посягательства Азербайджана на армянское культурное наследие задокументированы - постпред Армении при ООН 05/03/2023   12:40  |  Лента новостей
В Совете Безопасности ООН 2 мая состоялась дискуссия на тему «Защита культурного наследия во время вооруженных конфликтов», которое организовали постоянные представительства Франции и Объединенных Арабских Эмиратов в СБ ООН. Как говорится в сообщении, распространенном МИД РА, в ходе дискуссии выступили генеральный директор ООН по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) Одри Азуле и представители ряда стран-членов ООН.
В своем выступлении постоянный представитель Армении при ООН Мгер Маргарян коснулся вопроса уничтожения Азербайджаном армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе и на подконтрольных Азербайджану территориях, отметив, что эти действия являются частью политики Азербайджана по планомерной ликвидации армянского присутствия в регионе.
Маргарян подчеркнул, что прежние посягательства Азербайджана на армянское культурное наследие также были задокументированы и широко освещались. В качестве примера он привел разрушение в Нахиджеване средневековых армянских церквей и более 5000 хачкаров.
Он обратил внимание участников дискуссии на решение Международного суда ООН о применении неотложных мер, принятое в декабре  2021 года на основании иска Армении, которое обязывает Азербайджан принять все необходимые меры для предотвращения и наказания актов вандализма и осквернения армянского культурного наследия, в том числе церквей и других культовых мест, памятников, достопримечательностей и могил».
Постпред РА напомнил, что Армения постоянно призывала ЮНЕСКО направить в Нагорный Карабах и прилегающие районы миссию по установлению фактов, в то время как Азербайджан всегда препятствовал усилиям международных структур по даче независимой и беспристрастной оценки фактов на местах.