Մեր եկեղեցականները Դադիվանքում շարունակում են իրենց հոգևոր ծառայությունը շնորհիվ ռուս խաղաղապահների երախտարժան առաքելության. Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգ 05/02/2023 17:10 | ԼՐԱՀՈՍ
Մեր եկեղեցականները Դադիվանքում շարունակում են իրենց հոգևոր ծառայությունը շնորհիվ ռուս խաղաղապահների երախտարժան առաքելության։ «Փաստինֆո» լրատվականի հարցին ի պատասխան տեղեկացրել են Մայր Աթոռի Տեղեկատվական համակարգից։
Նշենք, որ Ադրբեջանի կրոնական կազմակերպությունների հետ աշխատանքի պետական կոմիտեի նախագահն այսօր հայտարարել էր, թե հայ վանականները պետք է լքեն Դադիվանքը։
«Մեր եկեղեցականները Դադիվանքում շարունակում են իրենց հոգևոր ծառայությունը շնորհիվ ռուս խաղաղապահների երախտարժան առաքելության, որով ապահովվում է վանքի անվտանգությունը»,- ասացին Մայր Աթոռի Տեղեկատվական համակարգից։ Ինչ վերաբերում է Դադիվանքի աղվանական լինելու կեղծ պնդումներին, ապա պատմական անհերքելի փաստ է, որ վանքն ի սկզբանե եղել է հայկական և որևէ առնչություն չի ունեցել Աղվանից եկեղեցու հետ, առավել ևս այսօրվա նորահայտ աղվանա-ուդիական կրոնական համայնքի հետ»,- «Փաստինֆո»-ին փոխանցում է Մայր Աթոռի ԶԼՄ-ների գծով պատասխանատու Հռիփսեմե Առաքելյանը։

Армянские священнослужители продолжают свою духовную службу в Дадиванке благодаря миссии российских миротворцев – Св.Эчмиадзин 05/02/2023 17:38 | Лента новостей
Армянские священнослужители продолжают свою духовную службу в средневековом армянском монастыре Дадиванк благодаря долгосрочной миссии российских миротворцев, обеспечивающих безопасность монастыря. Об этом в ответ на запрос "ФактИнфо" сообщили в пресс-канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
Напомним, председатель госкомитета по работе с религиозными организациями Мубариза Гурбанлы сегодня заявил, что армянские священнослужители должны покинуть монастырь Дадиванк.
"Армянские священнослужители продолжают свою духовную службу в Дадиванке благодаря долгосрочной миссии российских миротворцев, обеспечивающих безопасность монастыря", - заявили в пресс-канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
В пресс-канцелярии отреагировали также на лживые утверждения о том, что Дадиванк якобы является албанским.
"То, что монастырь изначально был армянским и не имел никакого отношения к албанской церкви, не говоря уже о сегодняшней новоявленной албано-удинской религиозной общине, - неопровержимый исторический факт", - заявила "ФактИнфо" представитель пресс-канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина Рипсиме Аракелян.