Ապրիլի 23-ից առայսօր Կարմիր Խաչի միջոցով Արցախից Հայաստան բուժառուներ են տեղափոխվել մեկ անգամ․ Ամատունի 05/02/2023 12:19 | ԼՐԱՀՈՍ
Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետ տեղադրելուց հետո՝ ապրիլի 23-ից առայսօր, Կարմիր Խաչի միջոցով Արցախից Հայաստան բուժառուներ են տեղափոխվել ընդամենը մեկ անգամ։ Մեկ անգամ էլ Կարմիր Խաչի օգնությամբ ընտանիքների վերամիավորում է եղել։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնել է Կարմիր Խաչի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցության ծրագրերի պատասխանատու Զառա Ամատունին։
«Այս ընթացքում մեր միջոցով բուժառուների տեղափոխում իրականացվել է մեկ անգամ, բայց մեր աշխատանքները շարունակվում են։ Իրավիճակային փոփոխությունը հաշվի ենք առնում և փորձում ենք մեր երկխոսությունը պահել պատկան մարմինների հետ։ Բնականաբար, չեմ կարող ասել, որ իրավիճակը նույնն է, ինչ որ մինչև անցակետի տեղադրումը»,-նշեց Ամատունին։
Հիշեցնենք, որ քանի դեռ Ադրբեջանն ապօրինաբար հսկիչ անցագրային կետ չէր տեղադրել Լաչինի միջանցքում՝ Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի վրա, Կարմիր Խաչի օգնությամբ ու մեքենաներով շտապ բժշկական օգնության կարքի ունեցող բուժառուները գոնե Արցախից Հայաստան կարողանում էին տեղափոխվել անհաժեշտության դեպքում և այդ նպատակով անհամեմատ ավելի հաճախակի էին տեղափոխություններ լինում։

Перевозка пациентов из Арцаха в Армению при посредничестве МККК с 23 апреля осуществлялась лишь один раз - Аматуни 05/02/2023   13:02  |  Лента новостей
После установки азербайджанского контрольно-пропускного пункта в Лачинском коридоре с 23 апреля по сегодняшний день имел место только один случай перевозки пациентов из Арцаха в Армению при посредничестве Красного Креста. В очередной раз семьи воссоединились при посредничестве МККК. Об этом "ФактИнфо" сообщила руководитель коммуникационных программ делегации МККК в Армении Зара Аматуни.
"За это время перевозка пациентов при нашем посредничестве была осуществлена один раз, но наша работа  будет продолжена. Мы учитываем изменение ситуации и стараемся поддерживать диалог с компетентными органами. Естественно, я не могу сказать, что ситуация такая же, как до установки КПП", - сказала Аматуни.
Напомним, еще до незаконной установки Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре, на единственной дороге, связывающей Арцах с Арменией, при содействии и на автомобилях Красного Креста при необходимости удавалось перевозить из блокадного Арцаха в Армению пациентов, нуждающихся в экстренной медпомощи, и транспортировка пациентов с этой целью осуществлялась гораздо чаще.