Գնա ու էլ չվերադառնաս. Հին Շենի բնակչին զգուշացրել է ադրբեջանցին՝ Լաչինի միջանցքում ապօրինի տեղադրված անցակետում 05/01/2023 13:50 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Արցախի Հանրապետության Հին Շեն գյուղի բնակիչ Գեղամ Հարությունյանը,որը նախօրեին ստիպված է եղել անցնել Լաչինի միջանցքում ադրբեջանցիների կողմից ապօրինի տեղադրված անցակետով, մանրամասներ է պատմել է դեպքի մասին։ Նրա խոսքով՝ իր մեքենան ու փաստաթղթերը ստուգելուց հետո իրեն ասել են՝ գնա ու էլ չվերադառնաս։
«Մեզ նկարել են, մեր անձնագրերը ստուգել են, ասել են՝ գնացել ու էլ չվերադառնաք»,- Infoteka 24-ի փոխանցմամբ՝ պատմել է բնակիչը։
Ագրեսորենրը բացել ու ստուգել են բեռնախցիկը։ Գ.Հարությունյանի խոսքով՝ ստուգել են երկու հոգու, ռուսերեն են խոսել, բայց տեղում շատ են եղել։
«Մտածել են՝ անձնագրում սահմանը հատելու կնիք դնե՞լ, թե՞ ոչ։ Ես էլ ասացի՝ որպես ի՞նչ եք դնելու։ Արդյունքում չդրեցին»,- պատմել է Գեղամ Հարությունյանը։
Հիշեցնենք, որ Արցախի՝ կրկնակի շրջափակման մեջ հայտնված Շուշիի շրջանի 4 բնակիչ, որոնք մնացել էին Գորիսում, ռուս խաղաղապահների աջակցությամբ երեկ տուն վերադառնալու ճանապարհին, անակնկալ կանգնեցվել են ադրբեջանցի ծառայողների կողմից։

«Иди и больше не возвращайся»: СМИ сообщили подробности постановочного видео на незаконном азербайджанском КПП в Лачинском коридоре 05/01/2023 14:05 | Лента новостей
Житель арцахского села Хин Шен Гегам Арутюнян, который был вынужден проехать через вражеское КПП в Лачинском коридоре рассказал подробности инцидента. По его словам, после проверки его машины и документов ему сказали, чтобы он больше не возвращался. Подробности передает издание «Инфотека 24».
«Нас сфотографировали, проверили паспорта, сказали идти и не больше не возвращаться», — рассказал житель.
Террористы открыли и проверили багажник, проверяли два человека, говорили по-русски, но на месте их было много.
«Они думали, ставить ли штамп в паспорте о пересечении границы или нет. И я сказал, в качестве чего вы поставите? В итоге не поставили», — пояснил Гегам Арутюнян.