Հատուկ շնորհավորում ու ողջունում եմ այն օտարերկրացիներին, ովքեր աշխատանքի և տնտեսական գործունեության վայր են ընտրել մեր երկիրը. վարչապետի ուղերձը 05/01/2023   10:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձն Աշխատանքի և աշխատավորների համերաշխության միջազգային օրվա առթիվ.
Հայաստանի Հանրապետության սիրելի քաղաքացիներ, այսօր նշում ենք Աշխատանքի օրը:
Այս տոնի առիթով ուզում եմ վերահաստատել վերջերս Ազգային ժողովում արտահայտած այն միտքը, թե աշխատանքը և կրթությունն են մեր ունեցած բոլոր խնդիրների լուծման բանալին: Վերստին՝ չեմ կարող աշխատանքը տարանջատել կրթությունից, որովհետև առանց աշխատանքի հնարավոր չէ կրթություն ստանալ, իսկ գիտելիքի վրա չհիմնված աշխատանքն ընդամենը չարչարանք է, հաճախ առանց ցանկալի արդյունքի:
Գիտելիքի վրա հիմնված աշխատանքն առաջընթաց է, կրթություն է, արդյունավետություն ու ստեղծագործական հաճույք: Հենց այս սկզբունքի վրա են հիմնված այն տնտեսական հաջողությունները, որ այսօր ունենք: Հենց այս սկզբունքի վրա հիմնվող հարյուրհազարավոր աշխատողներն ու տնտեսվարողներն են ապահովում Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի տպավորիչ եկամուտները, հենց նրանք են մեծացնում հարգանքն աշխատանքի և կրթության նկատմամբ, ապացուցելով, որ գիտելիքի վրա հիմնված աշխատանքի շնորհիվ կարելի է հասնել անհավատալի հաջողությունների:
Աշխատանք՝ հիմնված գիտելիքի վրա և գիտելիք՝ ամրացած աշխատանքով ու փորձով. ահա այն սկզբունքը, որ արդիական ու մրցունակ պետք է դարձնի մեր տնտեսությունը, մեր բանակը, մեր դիվանագիտությունը, մեր կրթական համակարգը և ընդհանրապես՝ մեր պետությունը: Ընդ որում, բազմաթիվ ոլորտներում կարևորելով ստանդարտների հաստատումը, գիտելիքի ստանդարտացումն ամենևին էլ օգտակար չենք համարում, որովհետև պատշարին հարկավոր է ի՛ր գործի համար անհրաժեշտ գիտելիքը, փականագործին ի՛ր, դիվանագետին ի՛ր, զինվորականին ի՛ր: Բայց միանշանակ է և աներկբա, որ միայն գիտելիքի վրա հիմնված աշխատանքը կարող է զարգացման բերել և առաջընթացի:
Եվ ուրեմն, շնորհավորում եմ բոլորիս Աշխատանքի օրվա առիթով և շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր այն մարդկանց, ովքեր իրենց աշխատանքով բարձրացնում են Հայաստանը: Հատուկ շնորհավորում ու ողջունում եմ այն օտարերկրացիներին, ովքեր աշխատանքի և տնտեսական գործունեության վայր են ընտրել մեր երկիրը: Բարով եք եկել:
19:03 30/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչքան նենգաբար ստես, այդքան հասարակությունը քեզ շուտ կվստահի. Նման թեզով է առաջնորդվում իշխանության ղեկն իր ձեռքը վերցրած պաշտոնյան` ըստ Ռ.Հակոբյանի (տեսանյութ)
18:01 29/04/2023  |  ՔաղաքականԱյս հնարավորության համար ես շատ շնորհակալ եմ. Փաշինյանի այցը Տավուշի մարզ
12:18 29/04/2023  |  ՔաղաքականԷս նախագծերը թանկարժեք չե՞ն. Փաշինյանը ծիծաղեց
10:51 29/04/2023  |  ՄեկնաբանությունՔՊ-ն և իր տոնը
10:23 29/04/2023  |  ՔաղաքականԱյդ աղետները վրա հասան երկար տարիներ տաբուների, կաղապարների և «ճշմարտությունների» պատճառով. Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը Քաղաքացու օրվա առթիվ
08:15 29/04/2023  |  ՄամուլՈւմ էր պատկանում այն հյուրանոցը, որտեղ աշխատող երիտասարդը Փաշինյանին «դավաճան» է անվանել․ «Հրապարակ»

Ключом к решению всех наших проблем являются работа и образование: Пашинян поздравил граждан Армении с 1 мая 05/01/2023   10:23  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил послание по случаю Дня труда и солидарности трудящихся. Об этом сообщает пресс-служба главы правительства РА. В заявлении премьера Армении говорится:
"Дорогие граждане Республики Армения, сегодня мы отмечаем День труда.
По случаю этого праздника хочу подтвердить высказанную недавно в Национальном Собрании мысль о том, что ключом к решению всех наших проблем являются работа и образование. И я не могу отграничить работу от образования, потому что без работы невозможно получить образование, а работа, которая не зиждется на знании, - это просто мучение, часто без желаемого результата.
Работа, которая зиждется на знании, — это прогресс, образование, эффективность и творческое удовольствие. Именно на этом принципе основан экономический успех, который мы сегодня имеем. Опираясь именно на этот принцип, сотни тысяч рабочих и предпринимателей обеспечивают внушительные доходы государственного бюджета Республики Армения, именно они повышают уважение к труду и образованию, доказывая, что благодаря основанному на знании труду можно достичь невероятных успехов.
Работа, основанная на знаниях, и знания, подкрепленные работой и опытом - вот принцип, который должен сделать нашу экономику, нашу армию, нашу дипломатию, нашу систему образования и наше государство в целом современными и конкурентоспособными. При этом, придавая важное значение установлению стандартов во многих областях, мы вовсе не считаем стандартизацию знаний полезной, потому что строителю нужны знания, необходимые для его работы, слесарю - необходимые для его работы знания, дипломату - необходимые для его работы знания, военному - необходимые для его работы знания. Но ясно и бесспорно, что только основанная на знаниях работа может привести к развитию и прогрессу.
И следовательно, поздравляю всех нас по случаю Дня труда и благодарю всех тех людей, которые своим трудом возвышают Армению! Особо поздравляю и приветствую тех иностранцев, которые выбрали нашу страну в качестве места для своей работы и экономической деятельности. Добро пожаловать!"