Ադրբեջանական կողմը 14 ժամ շարունակ Շուշիի մոտ կանգնեցրել է հումանիտար բեռներ մատակարարող խաղաղապահների մեքենաները 04/29/2023   12:24  |  Քաղաքական
Երեկ մոտ ժամը 21:00-ից մինչև այսօր մոտ 11:10-ը Ադրբեջանի ուժային մարմինները Շուշիի մոտ արգելափակել են Հայաստանից Արցախ հումանիտար բեռ մատակարարող ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի մեքենաների տեղաշարժը՝ շուրջ 14 ժամ նրանց կանգնեցնելով ճանապարհին: «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են Արցախի տեղեկատվական շտաբից։
«Քիչ առաջ, խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության և ադրբեջանական կողմի բանակցությունների արդյունքում մեքենաների շարժը թույլատրվել է և նրանք շարժվել են դեպի Ստեփանակերտ: Բեռնատարների մեջ եղել են հիմնականում սննդամթերք և կենցաղային պարագաներ, որոնք սահմանված կարգով բեռնվել են Հայաստանի Հանրապետության Գորիս քաղաքում՝ շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի ժողովրդի առաջին անհրաժեշտության կարիքները հոգալու նպատակով:
Փաստորեն, Արցախի շրջափակումը շարունակվում է երկու կետում՝ Հակարիի կամրջի մոտ ապրիլի 23-ին տեղադրված անցակետով և Շուշիի մոտ 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից արգելափակված հատվածով, որտեղ երեկ Ադրբեջանի կառավարության քաղաքացիական հագուստով գործակալներին արդեն բացեիբաց փոխարինել են ուժային մարմինների աշխատակիցները:
Սա վկայում է այն մասին, որ չնայած 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ և այլ միջազգային փաստաթղթերով ստանձնած պարտավորություններին, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանն ու միջազգային հանրության բազմաթիվ հորդորներին, Ադրբեջանը օր-օրի խորացնում է Արցախի ժողովրդի շրջափակումը և սրում անվտանգային ու հումանիտար իրավիճակը»,- նշված է հայտարարության մեջ:
12:48 25/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական անցակետի տեղադրումով Շուշիի շրջանի չորս գյուղերն ամբողջությամբ օղակի մեջ են հայտնվել․ սնունդ չեն կարողանում ստանալ, հիվանդներին տեղափոխելն անհնար է դարձել

Азербайджан 14 часов не пропускал машины российских миротворцев с гуманитарным грузом 04/29/2023   12:54  |  Лента новостей
Машины миротворцев, доставляющие гуманитарные грузы, были остановлены азербайджанской стороной рядом с городом Шуши в течение 14 часов.  Об этом "ФактИнфо" стало известно из сообщения Инфоштаба Арцаха.
"С 21:00 28 апреля до 11:10 29 апреля азербайджанские силовики в районе города Шуши заблокировали движение автомобилей российских миротворческих сил, доставляющих гуманитарный груз из Армении в Арцах, продержав их на дороге  около 14 часов. Некоторое время назад в результате переговоров между командованием миротворческих войск и азербайджанской стороной было разрешено движение транспортных средств, и они двинулись в сторону Степанакерта", - говорится в сообщении.
В Инфоштабе сообщили, что в грузовиках находились в основном продукты питания и бытовые предметы, которые в установленном порядке были погружены в городе Горис Республики Армения для удовлетворения основных потребностей народа Арцаха, находящегося в блокаде.
"Фактически блокада Арцаха продолжается в двух точках: на блокпосту, установленном у моста Хакари 23 апреля, и на заблокированном с 12 декабря 2022 года участке  возле города Шуши, где вчера агентов правительства Азербайджана в гражданской форме одежды заменили  на сотрудников силовых органов.Это свидетельствует о том, что, несмотря на обязательства, взятые на себя Трехсторонним заявлением от  9 ноября 2020 года и другими международными документами, несмотря на решение Международного суда ООН и многочисленные призывы международного сообщества, Азербайджан изо дня в день углубляет блокаду народа Арцаха, повышает угрозу безопасности и ухудшает гуманитарную ситуацию", - говорится в заявлении
17:23 28/04/2023  |  Лента новостейАзербайджанские ВС вновь открыли огонь по мирным жителям в Арцахе