Վիճակը ծանր է․ եթե բնակիչներից մեկը հանկարծ վատանա, ոչ Ստեփանակերտ կկարողանանք հասցնել, ոչ էլ՝ Գորիս․ դեպի երկու կողմն էլ ադրբեջանցիները փակել են ճանապարհը․ Մեծ Շենի համայնքապետ 04/28/2023 11:53 | ԼՐԱՀՈՍ
Շուշիի շրջանի Մեծ Շեն գյուղը՝ շրջանի ևս երեք գյուղերի հետ միասին, ապրիլի 23-ից կրկնակի շրջափակման մեջ է․ Հակարիի կամրջի վրա ադրբեջանական անցակետի տեղադրումից հետո գյուղի կապը կտրվել է նաև Գորիսի ու ենթաշրջանի մյուս բնակավայրերի հետ։ Սնունդ գյուղ չի մտնում , իսկ եղած պաշարները հետզհետե սպառվում են։
«Էն, որ երկկողմանի շրջափակման մեջ ենք, արդեն պետք է պարզ լինի, որ վիճակը վատ է։ Ճիշտ է, էս պահին սնունդ կա, բայց անսպառ չի․ ճանապարհները փակ որ մնացին, վերջանալու է։ Ու Աստված չանի, եթե մեկը հիվանդացավ, վիճակը վատացավ․․․Ոչ մի բան չենք կարողանալու անել, ոչ մի տեղի վրա չենք կարող հասցնել, քանի որ փակ է թե՛ դեպի Ստեփանակերտ ճանապարհը, թե՛ դեպի Գորիս։ Եթե Մարտունիում, Մարտակերտում կամ Ստեփակերտում որևէ մեկը վատանա, գոնե Ստեփանակերտի հիվանդանոց կարող են հասցնել, բուժօգնություն ցույց տալ։ Եթե ծանր հիվանդներ են լինում, էլի կարողանում են մի քանի օր ձգել, մինչև Կարմիր Խաչի օգնությամբ տեղափոխեն Հայաստան, բայց մենք ընդհանրապես որևէ հիվանդանոց հասնել չենք կարող․ երկու կողմի վրա էլ՝ դեպի Ստեփանակերտ էլ, դեպի Գորիս էլ, ադրբեջանցիները փակել են ճանապարհները»,-Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում մտահոգություն է հայտնում Մեծ Շենի համայնքապետ Դավիթ Դավիդյանը։
Երկկողմանի օղակի մեջ հայտնված գյուղում բժիշկ անգամ չկա։ Խրոնիկ հիվանդներ էլ կան, դիսպանսեր հսկողության տակ գտնվող բնակիչներ էլ, որոնք նաև դեղորայքի խնդիր են ունենալու կարճ ժամանակ անց։ Դեղատուն ևս գյուղում չկա․․․
«Աստված թող մի քիչ մեր կողմից լինի, որ կորուստներ չունենանք ճանապարհի պատճառով։ Մեծահասակները շատ ծանր են տանում այս ամենը, հոգեբանորեն ճնշվում են՝ մանավանդ, որ տարբեր հիվանդություններ ունեն՝ սրտանոթային, շաքարային դիաբետ և այլն։ Բացի այդ, մեկ այլ լուրջ խնդիր էլ կա․ մարդիկ աշխատավարձ էլ չեն կարողանալու ստանան։ Բանկոմատ չկա, որ կարողանան հանել փողը, գոնե եղածից քիչ թե շատ սնունդ ձեռք բերել»,-ասում է Դավիդյանն ու շեշտում՝ ճանապարհը պետք է օր առաջ բացվի․ որևէ ադրբեջանցի չպետք է էդ ճանապարհին կանգնած լինի։

Ситуация тяжелая: глава Мец Шена рассказал обстановке в арцахском селе, оказавшемся в полной блокаде 04/28/2023   12:35  |  Лента новостей
Село Мец Шен Шушинского района Республики Арцах вместе с еще тремя селами района с 23 апреля оказалось в двойной блокаде. После установки азербайджанского КПП на мосту Хакари связь села с Горисом и другими населенными пунктами района была прервана. Продовольствие в деревню не поставляется, а имеющиеся запасы постепенно исчерпываются.
"Тот факт, что мы оказались в двойной блокаде, уже говорит о том, что ситуация тяжелая. Правда, сейчас у нас есть продовольствие, но запасы не неисчерпаемы. Если дорога не откроется, то они закончатся. И не дай Боже, если кто-то заболеет, ему станет плохо… Мы не сможем ничего сделать, мы не сможем никуда добраться, поскольку дорога перекрыта как в сторону Степанакерта, так и Гориса. Если кому-то в Мартакерте, Мартуни или Степанакерте станет плохо, то его хотя бы могут доставить в Степанакертскую клинику, оказать медпомощь. Что касается тяжелобольных, то и они могут потерпеть несколько дней, пока  при посредничестве Красного Креста их перевезут в Армению. Для нас же все больницы оказались вне досягаемости. Азербайджанцы перекрыли дорогу в обе стороны и  в сторону Степанакерта, и Горис", - выразил обеспокоенность в беседе с "ФактИнфо" глава общины Мец Шен Давид Давидян.
В селе, оказавшемся в полном кольце, нет даже врача. Среди жителей есть люди, которые страдают хроническими заболеваниями и наблюдаются в диспансере, у них вскоре также возникнут проблемы с лекарствами, поскольку в селе нет и аптеки.
"Да хранит нас Господь, чтобы мы избежали потерь из-за перекрытой дороги. Пожилые люди переживают все это очень тяжело, особенно с учетом того, что среди них есть люди с сердечно-сосудистыми заболеваниями, сахарным диабетом и т,д. Кроме того,  возникла еще одна серьезная проблема: люди не могут и зарплату получить. Банкоматов нет, чтобы снять деньги, приобрести продукты из тех, что есть", - сказал Давидян.
Он подчеркнул, что дорогу нужно открыть как можно раньше, ни один азербайджанец не должен стоять на этой дороге.