ԿԽՄԿ միջնորդությամբ Արցախից ՀՀ է տեղափոխվել 16 բուժառու 04/26/2023 12:06 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային, սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններով և շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 16 անձ այսօր, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հայտնում է Արցախի առողջապահության նախարարությունը։
11 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 3 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 353 հիվանդ։

Красный Крест перевез 16 тяжелобольных пациентов из блокадного Арцаха в Армению 04/26/2023 12:32 | Лента новостей
В связи с блокадой Арцаха сегодня при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста 16 пациентов с онкологическими заболеваниями и заболеваниями сердечно-сосудистой системы, а также с патологией, требующей срочного хирургического вмешательства, были перевезены в различные специализированные медицинские центры Республики Армения из ЗАО «Республиканский медицинский Центр» министерства здравоохранения Республики Арцах. Об этом сообщает Минздрав Арцаха.
11 пациентов, ранее направленные на лечение в Армению в рамках государственного заказа, вместе с сопровождающими вернулись в Арцах.
3 детей находятся в отделении неонатологии и реанимации медобъединения “Аревик”.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцаха в Армению были перевезены 353 пациентов.