Որքա՞ն հաճախ ենք սկսել տեսնել, որ անդամ պետությունները չեն հարգում օրենքի գերակայությունը, չեն կատարում ՄԻԵԴ վճիռները Սոնա Ղազարյանը՝ ԵԽԽՎ-ում 04/26/2023 13:57 | ԼՐԱՀՈՍ
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սոնա Ղազարյանն ապրիլի 25-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ լիագումար նստաշրջանում:
«Ես առաջարկում եմ մեկ րոպե տրամադրել եւ հայացքն ուղղել մեզ` մեր ուղղությամբ` որպես մի կազմակերպության, որը համախմբված է ժողովրդավարական արժեքների շուրջ եւ հարցնենք ինքներս մեզ, թե որքան անկեղծ ենք մենք մեզ հետ, մենք, ովքեր գովաբանում ու պայքարում են մարդու իրավունքների, խոսքի ազատության ու ժողովրդավարական արժեքների համար:
Որքա՞ն հաճախ ենք սկսել տեսնել, որ անդամ պետությունները չեն հարգում օրենքի գերակայությունը, չեն կատարում ՄԻԵԴ վճիռները եւ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումները: Բավականին հաճախ: Եվ նրանք բավարար պատասխանատվության չեն ենթարկվում: Արդյո՞ք սա նշանակում է, որ մենք առերեսվում ենք ժողովրդավարության հետընթացի հետ, արդյո՞ք մենք գործ ունենք երկակի ստանդարտների հետ:
Եկեք մտածենք, թե ինչպես է վերը նշվածը վնասում կազմակերպությանը եւ նրա նախաձեռնություններին»,- իր ելույթում ասել է Սոնա Ղազարյանը:

Казарян в ПАСЕ: Как часто мы стали видеть, что государства-члены не уважают верховенство закона, не выполняют вердикты ЕСПЧ и решения Международного Суда? 04/26/2023   15:49  |  Лента новостей
25 апреля на пленарной сессии ПАСЕ выступила член делегации Национального Собрания Армении в ПАСЕ Сона Казарян. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
“Я предлагаю уделить минутку и взглянуть на себя как на организацию, объединенную демократическими ценностями, и спросить себя, насколько мы честны с самими собой, мы, кто восхваляет и борется за права человека, свободу слова и за демократические ценности. Как часто мы стали видеть, что государства-члены не уважают верховенство закона, не выполняют вердикты ЕСПЧ и решения Международного Суда? Довольно часто. И они  должным образом не привлекаются к ответственности. Означает ли это, что мы сталкиваемся с регрессом демократии, имеем дело с двойными стандартами?
Давайте подумаем, как вышесказанное вредит организации и ее инициативам”, - отметила, в частности, в своем выступлении С.Казарян.