Փաշինյանը Միշելի հետ քննարկել է տարածաշրջանում հաստատված ռազմաքաղաքական իրավիճակը 04/26/2023   09:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ։ «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանում հաստատված ռազմաքաղաքական և հումանիտար իրադրության շուրջ:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական կողմի քայլերը միտված են Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումներ իրականացնելու և Լեռնային Ղարաբաղն ամբողջությամբ հայաթափելու իր քաղաքականության հետևողական իրագործմանը։ Վարչապետը շեշտել է Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջանային անվտանգությունը խարխլող գործողություններին միջազգային հանրության համարժեք արձագանքի կարևորությունը և գործուն քայլերի ձեռնարկումը՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի վճռի անվերապահ կատարման ուղղությամբ:

Пашинян обсудил с Мишелем военно-политическую и гуманитарную обстановку в регионе 04/26/2023   10:05  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонный разговор с председателем Евросовета Шарлем Мишелем. Об этом "ФактИнфо" стало известно из сообщения на сайте правительства РА.
Состоялся обмен мнениями вкруг сложившейся военно-политической и гуманитарной обстановки в регионе.
Пашинян подчеркнул, что предпринятые азербайджанской  стороной в Лачинском коридоре шаги нацелены на последовательную реализацию  ее политики этнической чистки в Нагорном Карабахе и полного выселения армян из Нагорного Карабаха.
Премьер-министр Армении указал на важность адекватной реакции международного сообщества на действия Азербайджана, подрывающие региональную безопасность, и принятия действенных мер по безоговорочному исполнению решения Международного суда.
Пашинян и Мишель также обменялись обмен мыслями по переговорному процессу Армения-Азербайджан. Стороны подчеркнули важность последовательных усилий по обеспечению стабильности и мира в регионе.