Ադամ Շիֆն Արցախի անկախությունը ճանաչող և Ադրբեջանի ագրեսիան դատապարտող օրինագիծ է ներկայացրել Կոնգրես 04/25/2023   11:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ Կոնգրեսի Հայկական հարցերով խմբի փոխնախագահ Ադամ Շիֆը Ներկայացուցիչների պալատ է ներկայացրել օրինագիծ, որով կոչ է արվում ճանաչել Արցախի անկախությունը և դատապարտել Ադրբեջանի շարունակվող ագրեսիան Հայաստանի և Արցախի դեմ:  «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբից:
«Ինքնորոշման իրավունքն ամրագրված է միջազգային օրենքի մի շարք հոդվածներում, որոնց անդամ է հանդիսանում Միացյալ Նահանգները, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրով», - նշված է բանաձևի տեքստում:
ՄԱԿ-ի քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրի՝ բոլոր ժողովուրդներն ունեն ինքնորոշման իրավունք։ Այդ իրավունքի ուժով նրանք ազատորեն սահմանում են իրենց քաղաքական կարգավիճակը և ազատորեն ապահովում իրենց տնտեսական, սոցիալական և մշակութային զարգացումը:
10:46 24/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդամ Շիֆն Արցախի անկախությունն ու ինքնիշխանությունը ճանաչող օրինագիծ կներկայացնի Կոնգրես
10:47 07/03/2023Արցախցի ոստիկանների սպանությունից հետո է՛լ ավելի մեծ անհրաժեշտություն է առաջանում պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի դեմ. Ադամ Շիֆ
11:13 29/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄինչև չվերադարձնենք բազմաթիվ գերիներին, հանգիստ չեմ լինի. Ադամ Շիֆ
11:46 02/10/2021  |  ՄեկնաբանությունՄենք պետք է օգտագործենք մեր տրամադրության տակ եղած յուրաքանչյուր գործիք `ապահովելու Հայաստանի և Արցախի ժողովրդի խաղաղությունը.Ադամ Շիֆ
12:12 03/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵս միշտ կկանգնեմ Արցախի և հայ ժողովրդի կողքին՝ պահանջելով անվտանգություն և ինքնորոշում Արցախի համար.Ադամ Շիֆ
14:01 31/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդամ Շիֆը կարևորել է ԵԱՀԿ ՄԽ դերի մեծացումն ու հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացումը

В Конгресс США представлен законопроект, призывающий признать независимость Арцаха и осудить агрессию Азербайджана 04/25/2023 11:53 | Лента новостей
Заместитель председателя группы по армянским вопросам Конгресса США Адам Шифф представил в Палату представителей законопроект, призывающий признать независимость Арцаха и осудить агрессию Азербайджана против Армении и Арцаха, передает «Арменпресс» со ссылкой на сообщение Армянского национального комитета Америки(ANCA).
"Право на самоопределение закреплено в ряде статей международного права, участником которых являются США, в том числе и в Международном пакте ООН о гражданских и политических правах", - говорится в законопроекте.
Согласно Международному пакту ООН о гражданских и политических правах, все народы имеют право на самоопределение. В силу этого права они свободно определяют свой политический статус и обеспечивают свое экономическое, социальное и культурное развитие.