Ադրբեջանական անցակետի տեղադրումով Շուշիի շրջանի չորս գյուղերն ամբողջությամբ օղակի մեջ են հայտնվել․ սնունդ չեն կարողանում ստանալ, հիվանդներին տեղափոխելն անհնար է դարձել 04/25/2023   12:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Շուշիի շրջանի չորս գյուղեր՝ Հին Շենը, Մեծ Շենը, Լիսագորն ու Եղցահողն ապրիլի 23-ից լիակատար շրջափակման մեջ են։ Եթե դեկտեմբերի 12-ից՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակումից հետո կտրվել էր այդ գյուղերի կապն Արցախի մնացած հատվածի հետ, և սնունդ, դեղորայք ու առաջին անհրաժեշտության պարագաներ այդ գյուղերի բնակիչները ձեռք էին բերում Գորիսից կամ Սյունիքի մարզի այլ բնակավայրերից, ապա ապրիլի 23-ից կտրված է նաև Սյունիքի հետ կապը։ Ամբողջությամբ օղակի մեջ են առնված չորս գյուղերը։
«Մի քանի օր կկարողանան յոլա գնալ եղած պաշարներով, բայց երկար չեն կարող։ Հասկանալի է, որ պահեստավորածն էլ անսպառ չէ։ Բայց ամենամեծ խնդիրը հիվանդների հետ է կապված։ Չգիտենք՝ անհրաժեշտության դեպքում շտապօգնության մեքենան ոնց է տեղ հասնելու»,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Շուշիի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Գրիշա Հովհաննիսյանը։
Հույս հայտնելով, որ արագ կապամոնտաժվի Լաչինի միջանցքում՝ Հակարիի կամրջի վրա ապօրինաբար տեղադրված ադրբեջանական անցակետը՝ Հովհաննիսյանը նշեց․ «Չգիտեմ՝ ինչն են ստուգելու, ինչու են դրել այդտեղ անցակետ, բայց պիտի հանվի։ Եթե երկար ձգվեց այս վիճակը, ապա սնունդն էլ, ամեն ինչն էլ մնում է՝ խաղաղապահների միջոցով կազմակերպվի, մինչև տեսնենք՝ ինչ ենք անում։ Փաստացի, այս չորս գյուղերը ո՛չ դեպի Արցախ, ո՛չ էլ դեպի Հայաստան մուտք չունեն․ որևէ այլ ճանապարհ՝ այդ կամուրջը շրջանցող, չկա»։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 23-ին Ադրբեջանը, կոպտորեն խախտելով 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի ևս մեկ դրույթ, անցակետ է տեղադրել Լաչինի միջանցքում՝ Հակարիի կամրջի վրա։ Դա այն հատվածն է, որտեղ միանում են Արցախը Հայաստանին կապող բոլոր ճանապարհները՝ այդ թվում Բերձորը շրջանցող գրունտային ճանապարհը։
17:48 13/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հարցերով ազգային հանձնաժողովների այցը Շուշի էլ ավելի սրբապիղծ և սադրիչ է թվում` հաշվի առնելով Արցախի արդեն 4 ամիս շարունակվող ապօրինի շրջափակումը. Արցախի ԱԳՆ

Четыре арцахских села оказались в полной блокаде из-за установки Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре – глава администрации рассказал подробности 04/25/2023   13:12  |  Лента новостей
Села Хин Шен, Мец Шен, Лисагор и Ехцаох Шушинского района Республики Арцах с 23 апреля оказались в полной блокаде. Если с 12 декабря, после перекрытия Лачинского коридора, упомянутые села были отрезаны от оставшейся части Арцаха, и жители были вынуждены ездить за продуктами и лекарствами в Горис или другие населенные пункты Сюникской области Армении, то с 23 апреля оборвалась связь и с Сюником. Все четыре села оказались в полном кольце.
"Имеющихся запасов хватит на несколько дней, но так долго не может продолжаться. Понятно, что запасы тоже не бесконечны. Но самая большая проблема связана с людьми, которые болеют. Мы не знаем, как к нам доедет карета скорой помощи, если возникнет такая необходимость", - заявил в беседе с "ФактИнфо" глава администрации Шушинского района Гриша Ованнисян.
Выразив надежду на скорый демонтаж азербайджанского КПП, незаконного установленного на мосту Акари, Ованнисян отметил: "Я не знаю, что они будут проверять, зачем там установили КПП, но его надо убрать".
"Если эта ситуация затянется надолго, то  доставку продовольствия и всего остального придется организовывать через миротворцев, пока определимся, как быть дальше. Фактически эти четыре села не имеют выхода ни в Арцах, ни в Армению, другого пути в обход этого моста нет", - добавил он.
23 апреля Азербайджан, грубо нарушив в очередной раз положения Трехстороннего заявления 2020 года, установил КПП  на мосту Акари в Лачинском коридоре - зоне ответственности российских миротворческих сил.
Власти Республики Арцах выступили с заявлением, решительно осудив очередную провокацию со стороны Азербайджана и назвав ее преступным шагом, направленным на усиление блокады Арцаха и этнические чистки, что является нарушением как Трехстороннего заявления, так и обязательного для исполнения решения Международного Суда ООН и других основополагающих норм международного права.
Члены Совета безопасности Арцаха единогласно приняли заявление, в котором обращаются к сторонам Трехстороннего заявления и особенно к Российской Федерации немедленно начать обсуждения по снятию блокады Арцаха, предотвращению установки азербайджанского пропускного пункта и обеспечению реальных гарантий безопасности для народа Арцаха.Совбез Арцаха выступил с заявлением в связи с перекрытием Азербайджаном моста в Лачинском коридоре и установкой там КПП